مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. این معاینات به منظور بررسی سلامت جسمی و روانی فرد انجام می گیرد و توانایی های جسمی و ذهنی فرد را با انجام آزمایشاتی مورد ارزیابی قرار می دهند. این آزمایشات بخش های مختلفی دارند مانند: تست های بینایی و شنوایی، بررسی فشار و چربی خون و این گونه موارد که سبب جلوگیری از استخدام افرادی که دچار چنین مشکلاتی هستند، می شود. همچنین این آزمایشات به صورت دوره ای انجام می گیرد. آزمایشات دوره ای به منظور بیمار نبودن فرد و یا مطلع شدن از وضعیت فرد انجام می شود.

مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

مدت اعتبار این نوع معاینات تا زمانی است که فرد در مجموعه کاری خود مشغول به کار باشد. توجه داشته باشید که انجام تست ها و معاینات طب کار (معاینه های بدو استخدام) چند ساعتی زمان می برد و تا پایان آن روز نتایج تست به فرد تحویل داده می شود. همچنین در برخی شغل های سنگین مانند پلیس، آتش نشان و خلبانی، به غیر از تست های طب کار تست های مخصوصی وجود دارد و افرادی که برای استخدام چنین شغل هایی داوطلب می شوند باید این تست ها را انجام دهند و زمان دریافت نتایج تست ها (معاینات طب کار) نسبت به مشاغل عادی دیرتر آماده می شوند.

همین طور باید بدانید که اگر فردی تصمیم به تغییر شغل بگیرد باید مجدداً معایناتی را برای استخدام در مجموعه جدید انجام دهد. انجام این آزمایشات به این معنی است که مدت اعتبار آزمایشات طب کار به محض جدا شدن فرد از مجموعه قبلی خود به اتمام می رسد و زمانی که در مجموعه جدید شروع به کار می کند تا زمانی که در آن مجموعه مشغول به کار باشد، معاینات بدو استخدام اعتبار دارد.

همچنین لازم به ذکر است برخی از بازنشستگان یا از کار افتادگان هم این معاینات را انجام می دهند؛ زیرا ممکن است کاری را که انجام می دادند خطرناک بوده و یا آن کار باعث بیماری هایی شود که واگیر دار باشد، مانند: افرادی که در کارخانه جات شیمیایی کار می کنند و با مواد شیمیایی سروکار دارند ممکن است به بیماری های شیمیایی مبتلا شوند. بنابراین معاینات آن ها به صورت دوره ای همیشه انجام می گیرد.

تایید پزشک برای مدت اعتبار معاینات بدو استخدام

در بخش قبل به نتایج معاینات طب کار پرداختیم، اکنون باید بدانید که پزشک پس از چند روز، سابقه پزشکی فرد را بررسی می کند و نتیجه نهایی توسط پزشک صادر می شود.

در طی این چند روز پزشک با فرد مورد نظر ملاقات می کند و از او درباره شکستگی یا آسیب دیدگی در نواحی مختلف بدن فرد در گذشته سوال می کند. اگر فرد در گذشته دچار شکستگی یا آسیب دیدگی شده باشد و نتواند به خوبی در شغل خود کار کند، دکتر مانع استخدام او در مجموعه جدید می شود.  در واقع دکتر با توجه به توانایی فرد، ارزیابی های مورد نظر را انجام می دهد و اگر فرد توانایی های لازم برای کار را نداشته باشد مانع از استخدام او می شود. در نتیجه اگر تأیید پزشک نباشد، فرد در مجموعه استخدام نمی شود.

همچنین توجه داشته باشید که اگر دکتر با بررسی نتایج تست ها و معاینات انجام شده، علائمی را مشاهده کند که بیماری فرد را مشخص می کند، فرد مورد نظر را به پزشک متخصص معرفی می کند تا بررسی های لازمه  به صورت پیشرفته تر انجام بگیرد و بیماری فرد به صورت ریشه ‌ای درمان شود. همچنین نتایج بررسی های دکتر متخصص در پرونده های پزشکی فرد مورد نظر قرار می گیرد و در صورت تایید پزشک متخصص فرد می تواند مشغول به کار شود. لازم به ذکر است برای چکاپ های دوره ای هم این روند مجدداً تکرار خواهد شد.

همچنین لازم به ذکر است که به صورت کلی دو روش برای انجام معاینات قبل از استخدام (معاینات در بدو استخدام) وجود دارد:

  • دانستن وضعیت بدن فرد مورد نظر: این مورد همان گفتگوی پزشک با فرد مورد نظر است که از او درباره آسیب دیدگی و یا شکستگی در گذشته سوال می کند و از وضعیت بدن فرد مورد نظر مطلع می شود.
  • معاینات اندام های بدن: این معاینات هم همان تست ها و معاینات طب کار یا معاینات بدو استخدام هستند که شامل: قلب، کلیه، بینایی و شنوایی سنجی و این گونه موارد می شوند و توسط پزشک آموزش دیده در طب کار انجام می گیرند. این معاینات بسته به شغل افراد مختلف هستند.

ارزیابی نهایی پزشک از اعتبار معاینات بدو استخدام

  • عملکرد فرد درخواست کننده مشکلی ندارد و می تواند استخدام مجموعه شود.
  • فرد می تواند فعالیت داشته باشد اما باید شرایطی را رعایت کند. این شرایط باید درمحل کار توسط کارفرما ایجاد شود تا شخص بتواند کار را انجام دهد (کار با رعایت شرایط توسط کارفرما انجام گردد) که اصطلاحا به آن “کارمشروط” گفته می‌شود.
  • نیاز است که به متخصصان دیگری مراجعه کند.
  • فرد نمی تواند استخدام آن شرکت یا مجموعه شود زیرا توانایی لازم را ندارد.

همچنین اگر کاری باعث به وجود آمدن خطر برای فرد شود، دکتر آن کار را برای فرد مورد نظر تأیید نمی کند.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی مدت اعتبار معاینات بدو استخدام پرداختیم و نکاتی راجع به آن گفتیم. در جمع بندی باید بدانید که تایید پزشک متخصص بسیار حائز اهمیت است و نداشتن هیچ گونه مشکلی باعث راحتی استخدام افراد می شود. همچنین مدت اعتبار معاینات طب کار تا زمانی است که فرد در مجموعه یا شرکت، مشغول به کار باشد. لازم به ذکر است که اگر فرد تصمیم به تغییر شغل خود بگیرد مجدداً باید معاینات بدو استخدام را انجام دهد.

نکته پایانی این است که افراد بازنشسته یا از کار افتاده هم ممکن است این معاینات را به صورت دوره ای انجام دهند، زیرا امکان دارد شغل آن ها موجب به وجود آمدن بیماری هایی برای خود یا اطرافیان خود شود. مانند افرادی که در پالایشگاه‌ های شیمیایی کار می کنند. در پایان امیدواریم که  این مقاله  شما را درباره معاینات بدو استخدام یاری کرده باشد.

3.7/5 - (10 امتیاز)
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze