مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

نوار قلب

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

نوار قلب

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام به نمودار ثبت‌شده تغییرات پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله قلب گفته می‌شود. انجام آن کاملا بدون درد می باشد که در طی انجام آن الکترودها روی قفسه سینه، مچ دست ها و مچ پاها قرار می گیرد. و یکی از خدمات مراکز طب کار در معاینات شغلی از جمله معاینات ادواری و معاینات بدو استخدام می باشد.

دستگاه الکتروکاردیوگراف، این نمودار را بر روی نوار کاغذیِ خط‌کشی‌شده‌ای که ویژ این کار است، به‌طور پیوسته ضبط می‌کند. اطلاعاتی که روی الکتروکاردیوگرام ضبط می‌شود نشان‌دهنده امواج الکتریکی محرک قلب است. این امواج نمایشگر مراحل مختلف تحریکات قلبی هستند.

کاربرد نوار قلب چیست؟

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام یکی از اقدامات و تست های پرکاربرد برای بررسی سرعت و نظم ضربان قلب و جهت بررسی دردهای قلبی و سکته های قلبی بسیار ارزشمند می باشد.

برای تمام کسانی که مشکوک به حمله قلبی و حتی دارای مشکلاتی ساده مانند تپش قلب هستند انجام می شود و یکی از تست های مهم برای بررسی بیماری های ایسکمی قلب، تشخیص دقیق بی نظمی ها و آریتمی های قلبی و اختلالات هدایتی و عضلانی قلب به حساب می آید.

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب

اگر پزشک مشکوک شود که علائم بیمار می تواند نشان دهنده یک بیماری قلبی باشد تست  نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام انجام می شود.

برخی از این علائم عبارتند از:

  • مشکلا تنفسی
  • ضعف و خستگی
  • درد در قفسه سینه
  • شنیدن صدای غیرطبیعی از قلب هنگام معاینه
  • مشکلات ضربان قلب مثل ضربان محکم قلب یا تپش قلب یا هنگامی که بیمار اظهار می کند صدای تپش قلب خود را می شنود
  • و…

همچنین نوار قلب بعنوان یکی از آیتم های معاینات ادواری در مراکز طب کار می باشد و افرادی که برای انجام معاینات دوره ای مراجعه می کنند در دارای ۳۵ تا ۴۰ سال به بالا هستند باید نوار قلب انجام دهند.

همچنین در این تست یکی از آیتم های چکاپ های دوره ای بیماران می باشد و در  بیمارانی که یکی از اعضای خانواده آن ها به بیماری قلبی مبتلا هستند انجام الکتروکاردیوگرام بسیار حائز اهمیت می باشد. و گاهی پزشک شما برای بررسی تاثیر یک دارو یا وسیله درمانی رو قلب تان به صورت دوره ای برای شما انجام الکتروکاردیوگرام را تجویز می کند.

آمادگی های لازم

  • بیمار قبل از انجام نوار قلب نباید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشد
  • بهتر است بیمار قبل از انجام تست استرس نداشته باشد
  • باید از مصرف وعده غذایی سنگین قبل از انجام الکتروکاردیوگرام اجتناب نمود و از غذای سبک میل نمود.
  • آقایان هنگام مراجعه جهت انجام نوار قلب لازم است موهای سینه خود را بتراشند.

در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر در خصوص معاینات طب کار با تلفن های مرکز تخصصی طب کار سلامت سام پارس تماس حاصل فرمایید.

تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze