مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

سوالات متداول

پرسش و پاسخ در سایت طب کار سام پارس

پاسخ سوالات در خصوص طب کار

 

طب کار شامل معاینات مختلفی می گردد. در این صفحه به کلیه سوالات شما در خصوص طب کار، معاینات شغلی، معاینات بدو استخدام، معاینات ادواری، معاینات بازگشت به کار، بیماری کرونا، آزمایش اعتیاد در هنگام استخدام و… پاسخ داده ایم.

در صورتیکه پاسخ سوالات خود را در این قسمت پیدا نکردید می توانید با ورود به بخش پرسش و پاسخ سوالات خود را برای ما ارسال نمایید.

عیوب شنوایی در چه حد برای استخدام قابل قبول هست؟

در مورد شنوایی اگر آستانه شنوایی در فرکانس  های گفتاری ومحاور ه ای اختلال داشته باشد ممکن است جهت ارائه مجوز کاری و استخدام داوطلب، استفاده از سمعک حین کار الزام گردد.

عیوب بینایی در چه حد برای استخدام قابل قبول هست؟

در زمینه تست های ارزیابی بینایی طب کار می توان به اندازه گیری حدت بینایی یا درجه تیزبینی و ارزیابی میدان بینایی و ارزیابی دید رنگی اشاره کرد. داوطلب استخدام با توجه به نوع کار باید میزان خاصی داشته باشد. اگردید چشم ها کمتر از ۰/۵ باشد مراجعه به چشم پزشک جهت تجویز عینک توصیه می گردد ولی اگر دید چشم ها کمتراز۰/۱ باشد داشتن عینک موقع کار الزامی است.

ابتلا به چه بیماری هایی مانع استخدام افراد می شود؟

در معاینات شغلی طب کار تناسب سلامتی فرد داوطلب را با شرائط مورد انتظار برای کار قیاس می نماییم. بعضی ازمشاغل بدلیل حساسیت بالای کاری، نیازمند فعالیت افرادی سالم و باتوان فیزیکی بالا می باشند که می توان به مشاغل پلیس، خلبانی، غواصی، دریانوردی و… اشاره نمود. لذا تستهای خاص برای مشاغل خاص وجوددارد بنابراین در مشاغل مختلف بنابه مقتضیات شغل و عوامل زیان آور شغلی تست های متفاوتی برای ارزیابی افراد داوطلب احراز شغل طراحی شده است که با صلاحدید متخصص طب کار و بیماری های شغلی قابل انجام است. در صورتی که فرد داوطلب در نتایج آزمایشات بدو استخدام مشکل داشته باشد جهت احراز آن سمت خاص نامناسب تشخیص و اعلام میگردد، اما همین شخص ممکن است جهت استخدام و کار در مشاغل  سبک تر و با حساسیت کمتر مناسب اعلام گردد.

در مشاغل حساس که مواجهات خطرناک بیشتری دارد و به اصطلاح ریسک بالاتری از جهت خطر و آسیب های شغلی دارند بایستی حواس ۵ گانه کاملاسالم داشته و ارگان های حیاتی همچون قلب، گردش خون، مغز و اعصاب، تنفس، کلیه، گوارش، غدد، داخلی و همچنین دستگاه اسکلتی عضلانی کاملا کارآمد داشته باشند و نقص عضو و بیماری در ارگان های فوق الذکر قابل قبول نیست.

خوشبختانه اکثریت مشاغل بدلیل غیرحساس بودن و نداشتن ریسک خطر در حین انجام کار نیاز به انجام تست های ویژه و بررسی های وسیع پزشکی ندارند و بایک معاینه پزشکی توسط پزشک دوره دیده طب کار و انجام بررسی بینایی سنجی ساده (اپتومتری) و شنوایی سنجی ساده (ادیومتری) و آزمایش های پایه سلامتی همچون (قند، شمارش سلول های خون، اوره کراتینین و آنزیم های کبدی و آزمایشات اعتیاد) درخواست می گردد. در صورت هرگونه اشکال در معاینه اولیه طب کار و همچنین آزمایشهای پایه، معاینات تخصصی توسط متخصص و همچنین آزمایش های مکمل درخواست میگردد. و در نهایت اظهارنظر نهایی از جهت تناسب وضعیت سلامتی داوطلب جهت استخدام در شغل، به اطلاع داوطلب و کارفرما و بیمه‌گذار رسانده می شود.

معاینات شغلی در طب کار
اعتیاد به چه مواد مخدری در آزمایشات طب کار قابل تشخیص است؟

در آزمایشات طب کار معمولا این تست ها از نمونه ادرار داوطلب و در آزمایشگاه های معتبر و مرجع انجام میگردد و از یک تا ده نوع ماده مخدر قابل ردیابی است. مواد مخدر شایع مورد بررسی شامل تریاک، هروئین، حشیش و متامفتامین مانند کراک و شیشه و ترامادول و متادون و کدئین می باشند که در صورت یافته شدن این مواد معمولا صلاحیت داوطلب جهت استخدام رد می گردد.

آیا اعتیاد در جواب آزمایشات طب کار مشخص می شود؟

یکی از آزمایش های درخواستی جهت معاینات شغلی طب کار علی الخصوص بدو استخدام، بررسی وجود مواد افیونی در خون و ادرار است که بنا به صلاحدید پزشک طب کار و یا درخواست کارفرماب رای داوطلب (کارگر) انتخاب میگردد. معمولا این تست ها از نمونه ادرار داوطلب و در آزمایشگاه های معتبر و مرجع انجام میگردد و از یک تا ده نوع ماده مخدر قابل ردیابی است.

آزمایش اعتیاد در معاینات شغلی
پرداخت هزینه صدمات شغلی تا چه حد توسط کارفرما انجام می شود؟

در حوادث شغلی براساس قانون ماده ۹۰ تامین اجتماعی کارفرما مسئول و ضامن سلامت کارگر در حین انجام کار و حتی در زمان های ماموریت کارگر می باشد و بایستی تمامی مخارج و هزینه های حادثه ناشی از کار را تامین نماید. همچنین لازم است کارگر را قبل از بازگشتن به کار به مراکز تخصصی طب کار جهت انجام معاینات بازگشت به کار معرفی نماید تا در آن مراکز مناسب بودن فرد برای بازگشتن به کارتوسط متخصص طب کار بررسی و اعلام گردد.

حوادث شغلی
معاینات بازگشت به کار برای بیماری هایی مثل کرونا چگونه است؟

در زمان فعلی یکی از موارد بازگشت به کار در مورد بازگشت بکار بیماران مبتلا به کرونامی باشد، در اینگونه موارد برحسب شغل و حساسیت و ریسک آن و برطبق پروتکل های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی ادامه کار این افرادتعیین میگردد. اگر در جریان این بیماری عوارض احتمالی درارگان ها اتفاق افتاده باشد با تست های مخصوص همچون اسپیرومتری، نوار قلب، تست ورزش و… میزان نقص عضو و از کار افتادگی بواسطه این ناراحتی مشخص شده و امکان بازگشت به کارتدریجی و یا حتی نامناسب بودن جهت ادامه کار گزارش می گردد.

معاینات بازگشت به کار
کرونا چیست؟

بیماری کرونا ناشی ازنوعی ویروس های دارای RNA کرونا میباشد که بدلیل شروع آن درشهر ووهان چین درسال ۲۰۱۹ بنام بیماری کروناتایپ COVID19، خوانده میشود.

علائم کرونا چیست؟

علائم شایع کرونا تب، سرفه، تنگی نفس، لرز، بی اشتهایی، بدن درد، سردرد، ضعف مفرط، تهوع،استفراغ، اسهال،کهیر، سرگیجه میباشد که سه علامت اولی شایعتر و مهمتر میباشند. شدت علائم بیماری درمردان شدیدترومرگ ومیرنیزدوبرابرخانم هاست.علائم درافرادحامله، دچارضعف ایمنی، افراد مسن ومبتلا به دیابت و فشارخون وچاقی شدیدترو با مرگ ومیربالاتری همراه است.

علائم بیماری درعرض ۵ روزپس ازورودازراه بینی و یا دهان و یا چشم ها آغاز و ظرف یکهفته به اوج میرسد. حدود۱۰درصد از بیماران ناچار به مراجعه به بیمارستان شده و بستری میگردند وحدود 50 درصد این افراد فوت میکنند. بیماری ازطریق دست های آلوده به ترشحات تنفسی بیماران وهمچنین استنشاق هوای مملوازویروس درمکانهای سرپوشیده براحتی منتقل میگردد. بنابراین یکی ازبهترین راههای پیشگیری، رعایت فاصله حداقل یک و نیم متراز یکدیگرواستفاده ازماسک تنفسی مناسب (ماسک N95 ) میباشد

روش های تشخیص کرونا چیست؟

تشخیص بیماری مبتنی بر

۱) شرح حال بیمار، شامل زمان شروع علائم، چگونگی بروزعلائم واحیانا داشتن تماس مشکوک با بیمارکرونا، مسافرت به مناطق آلوده

۲)انجام معاینه بالینی شامل بررسی وجود تب میزان درصد اکسیژن خون بررسی سیستمها وارگانهای درگیر‌وبررسی وضعیت بیمارازجهت نیازبه بستری میباشد

۳) انجام تستهای ازمایشگاهی شامل بررسی

الف) مارکرهای التهابی درخون ؛ Ferritin,CRP,LDH ALT,AST

ب) شمارش سلولهای خونی CBC,رسوب گلبولی ESR

ج) تست PCR یاهمان نمونه برداری ازترشحات حلق و نازوفارنکس باسواپ ، و از برنش ها بابرنکوسکوپی(BAL)  میباشد که بجهت یافتن کمی ویروس وبررسی RNA به شیوه کیفی میباشد

د) بررسی عیار پادتن های ضدویروس کرونا درخون بیمار با کمک روش الایزا و روشهای دیگرشامل IgM و IgG میباشد

ه) بررسی های پرتونگاری بافت ریه با کمک سی تی اسکن HRCT و گرافی قفسه سینه CXR میباشد که سی تی اسکن روش دقیق تری نسبت به CXR می باشد

نکته‌ مهم اینکه هرکدام ازاین تستها مثبت ومنفی کاذب دارندوتفسیراین تستها تنها با تطابق برشرح حال ومعاینه بالینی توسط پزشک میتواند مفید و تشخیص دهنده باشد. در جریان کرونا معمولا مارکرهای التهابی افزایش قابل توجهی دارند. در شمارش سلول های گلبول سفید،میزان ونسبت نوترفیل ها به لنفوسیت ها افزایش بالایی حتی گاهی بیش از ۳برابرپیدا میکند. پادتن های ضدویروس بترتیب ابتدا IgM و سپس IgG افزایش می یابد والبته بعد ازمدتی افت میکند.

درسی تی اسکن تظاهرات رادیولوژیک بمانند ریه با ظاهرشیشه مات و باکدورت های منتشرمحیطی بدون افیوژن پلورال را داریم که نسبتا نمای اختصاصی این بیماری است. تستهای سی تی اسکن ومارکرهای التهابی وشمارش گلبولی ظرف ۱ساعت اماده میگردند منتها تستهای PCR  و IgM وIgG حداقل دو روزطول میکشد البته جدیدا روشهای جدیدی دردنیا طراحی شده که درکشورمان تاکنون وارد نشده است. جهت تشخیص همانطورکه قبلا اشاره شد برمبنای قضاوت و تصمیم پزشک براساس شرح حال، معاینه فیزیکی بیمارو نتایج تستهای ازمایشگاهی ورادیولوژی است.

عوارض بیماری کرونا چیست؟

عوارض بیماری کرونا بیشترمربوط به ارگانهای درگیراست، بیشترین ارگان درگیر، ریه ها هستند و تنگی نفس وسرفه به همین دلیل‌ است اما عوارض ناشایعتردرگیری درسیستم های قلبی (نارسایی قلبی) کلیوی (اختلال عملکرد کلیه) عصبی (گیجی و سردرد و ندرتا تشنج) و پوستی (کهیر) و گوارشی (اسهال و استفراغ) و اسکلتی عضلانی (درد عضلانی استخوانی) سیستم ایمنی (فوران مارکرهای التهابی، اختلال عملکرد سیستم) میباشند

درمان کرونا چیست؟

خوشبختانه دراکثریت (بیش از۸۰درصد موارد) و بارعایت دستورات ساده پزشکی چون قرنطینه شدن درمنزل واستراحت ومصرف مایعات فراوان ازجمله اب میوه، چای، دوغ و… وغرغره آب ونمک (نرمال سالین) وخوردن مسکن هایی همچون Naproxen وAzithromycin وضدسرفه هایی همچون دکسترومتورفان ودیفن هیدرامین ودرموارد نادری از Hydroxychloroquine و Kaletra  میباشد. معمولاپس از۱۰روز پس ازشروع علایم روند بهبودی اغاز و تسریع شده دراغلب موارد بیمار پس از حدود۱۴ روز میتواند با رعایت فاصله مناسب و با ماسک درمحل کارش حاضر شود.

اما در مواردی که بیماربا وخامت حال عمومی و افت درصد اشباع اکسیژن خون با پالس اکسیمتربه کمتراز۹۳درصد باشد بستری دربیمارستان وبخش مراقبت ویژه یاICU  انجام میگردد وداروهای همچون Favipiravir و Remdesivir و IVIG و Actemra و استفاده ازC-PAP و کمک ‌از دستگاه تنفسی یا Ecmo، اونتیلاتورهوشمند را میتوان نامبرد. خوشبختانه بیش از نیمی ازموارد بستری دربخشهای مراقبتهای ویژه بسلامت ازبخش ICU مرخص وبه خانه برمیگردند و کمتراز نیمی از این بیماران با وخامت بیشتر بیماری فوت میشوند. به هرحال محققین با تلاش فراوان بدنبال یافتن شیوه های جدید درمانی هستند تامرگ ومیروعوارض انرا کنترل نمایند، اما بنظرمیرسد بهترین روش بهره گیری ازروش های بهداشتی پیشگیرانه جهت ایجاد مصونیت مصنوعی یاهمان واکسیناسیون می باشد تا سیستم های ایمنی نوع بشربا این ویروس وراههای مقابله با کرونا امادگی داشته باشند.هم اکنون نزدیک به ۱۶۰ مرکز تحقیقاتی روی این موضوع فعالیت می کنند ودرآینده نزدیک امکان تولید در مقیاس بالای واکسن جهت مردم وجود دارد. ولی تا پیدایش واکسیناسیون، رعایت اصول اولیه بهداشتی همچون زدن ماسک در اماکن و رعایت فاصله مناسب ازافراد جامعه وعدم خروج ازخانه وعدم شرکت درمجالس ومحافل غیرضروری وشستن مکرر دستها درطی روز و بخصوص‌ قبل از تماس با صورت و غذا خوردن  می باشد.

کرونا
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze