مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

تفسیر آزمایش طب کار

تفسیر آزمایش طب کار

تفسیر آزمایش طب کار

تفسیر آزمایش طب کار، موضوعی است که در این مقاله می خواهیم درباره آن صحبت کنیم. در ابتدا باید بدانید که آزمایشات و معاینات بدو استخدام و معاینات ادواری شامل بخش‌های مختلفی است که هر یک از آن ها کاربرد های گوناگونی دارند مانند : آزمایش ادرار که به عنوان تست اعتیاد استفاده می شود یا آزمایش خون که مقدار کلسترول یا داشتن دیابت را نشان می دهد. اگر می خواهید که نکاتی راجع به آن بدانید یا تفسیر این آزمایش را متوجه شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تفسیر آزمایش طب کار

طب کار یکی از زیر مجموعه های جدید علم پزشکی است که به بررسی روابط  بین سلامت کارکنان یک مجموعه و توانایی انجام کار و شرایط موجود در فضای کاری می پردازد.

در واقع طب کار شامل شناسایی، ارزیابی،  پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ها و صدمات ناشی از کار می شود.

بیماری و مشکلاتی که بر اثر کار کردن در فضای کاری به وجود می آید باعث ضرر و رنج هایی می گردد. به این خاطر بر طبق قوانین و مقررات کشور حفظ سلامت کارکنان وظیفه کار فرما است؛ بنابراین نباید از انجام آن سرپیچی کرد یا آن را نادیده گرفت و انجام آن اجباری است.

اصطلاحات رایج برای تفسیر آزمایش طب کار

اکنون که مفهوم آزمایش طب کار را متوجه شده اید، باید بدانید زمانی که این آزمایش را انجام می دهید، اصطلاحاتی در برگه جواب آزمایش مشاهده می کنید که در ادامه مفهوم آن ها را توضیح داده ایم. چنین مواردی جز تفسیر این نوع آزمایش می شوند.

 • CBC :  این واژه اشاره به شمارش و اندازه گیری تمام مقدارهای قابل اندازه گیری و محاسبه خون دارد که شامل mcv,mch,plt,hgb,hct,rbc,wbc,mchc,mpv,rdv  می شود. هر یک از این موارد در ادامه تفسیر شده اند.
 • WBC: این واژه اشاره به تعداد و شمارش یاخته های سفید خون دارد که شامل نوتروفیل، منوسیت، لنفوسیت، بازوفیل، ائوزینوفیل می شود.
 • RBC :این واژه اشاره به تعداد یاخته های قرمز خون دارد.
 • HGB :این واژه اشاره به میزان رنگدانه در خون انسان دارد که مقدار آن در خون نشان دهنده کم خونی یا پرخونی و یا طبیعی بودن خون انسان است.
 • MCH :این واژه اشاره به  میزان متوسط  هموگلوبین در هر سلول دارد که بر اساس واحد پیکوگرم بیان می شود.
 • MCHC : در تفسیر آزمایش طب کار این واژه اشاره به میزان غلظت متوسط هموگلوبین در یاخته های قرمز دارد. این اندکس یاخته های قرمز با مقدار هموگلوبین مرتبط اند و اصطلاحاً به یاخته های قرمز راهایپرکرومو یا هیپوکروم گفته می شود.
 • RDW : این واژه هم اشاره به میزان یکسان بودن و یا عدم یکسانی اندازه یاخته های قرمز خون دارد. هرچه مقدار این واحد کمتر باشد بهتر است و به معنی یک دست بودن یاخته های قرمز از نظر اندازه است اما بر عکس هر چقدر مقدار این واحد بیشتر باشد به معنای عدم یکسان بودن یاخته های قرمز است و می ‌تواند سبب ایجاد بیماری های مختلف در بدن شود.
 • LYM: این مورد به دلیل بررسی تعداد گلبول های سفید بسیار مهم است. کاهش یا افزایش گلبول های سفید معمولاً با بیماری های ویروسی همراه است.
 • NEU :  این مورد از دیگر گلبول های سفید مهم خون است و کاهش و افزایش در تعداد آن باعث بیماری هایی می شود که این بیماری ها اکثراً عفونی و باکتریایی هستند.
 • BUN: اندازه گیری این پارامتر برای محاسبه عملکرد کلیه بسیار تاثیر مثبتی دارد. اوره یک ماده فرعی است که از متابولیسم پروتئین ها در کبد تولید می شود. در واقع مواد زائد به علت مصرف پروتئین ها، به حالت اوره از کلیه ها خارج می شوند و می توانند گزینه مناسبی برای بررسی وضعیت کلیه باشند. در تفسیر آزمایش طب کار این مورد جهت بررسی سلامت کلیه‌ها بسیار ارزشمند است.
 • CR: این جسم آلی در بدن از موادی به نام کراتین فسفات به وجود می آید که در عضلات تولید می شود. مقدار این مواد در بدن افراد، گوناگون است و به توده عضلانی هر فرد بستگی دارد. به عنوان مثال در نوزادان این ماده کمتر و در مردان بالغ این ماده بیشتر است. بیشتر از این تست به عنوان کمک، تست BUR  جهت بررسی کلیه استفاده می شود.
 • AST: این مورد یک آنزیم است که در بافت های مختلف بدن وجود دارد. بالا بودن این آنزیم در موارد غیر طبیعی نشان دهنده بیماری در بدن فرد است.
 • ALT: این مورد هم مانند مورد بالا یک آنزیم محسوب می شود و این آنزیم در بافت هایی یافت می شود که آنزیم AST  وجود دارد. همانند مورد بالا، بالا بودن این آنزیم باعث به وجود آمدن بیماری هایی در بدن فرد می شود.

 زمان لازم جهت تفسیر آزمایش طب کار

در صورتی که صبح و ناشتا به مراکز مخصوص این کار مراجعه کنید، تا پایان زمان اداری آن روز، جواب آزمایش طب کار به همراه پرونده کامل به فرد تحویل داده می شود.

به این نکته توجه کنید

 • همراه داشتن معرفی نامه عکس دار، کارت ملی، کارت پایان خدمت و ۸ الی ۱۲ ساعت ناشتایی جهت انجام آزمایشات الزامی است.
 • جهت معاینه قلب و ریه بالاتنه به طور کامل عریان می شود. همچنین برای  معاینات زانو و واریس، اندام پایینی از ساق پا تا زانو عریان می شود، مجددا برای اندازه گیری فشار خون اندام بالایی از مچ تا بالای آرنج باید عریان شود. لذا از پوشیدن لباس های تنگ مانند شلوار و پیراهن و مانتو تنگ خودداری کنید.
 • جهت انجام تست ادیومتری حداقل ۱۶ ساعت ناشتایی صدا لازم است، این ناشتایی به معنای این است که فرد نباید در محیط های شلوغ قرار بگیرد. از جمله این محیط ها می توان به : کنسرت، محیط شغلی پر صدا یا جشن های شلوغ و پر سر و صدا اشاره کرد. همچنین فرد در این ۱۶ ساعت نباید از هندزفری استفاده کند.

سخن آخر

در این مقاله تفسیر آزمایش طب کار را بررسی کردیم و مواردی را که در برگه جواب  آزمایش مشاهده می کنید را توضیح دادیم همچنین نکاتی را درباره قبل آزمایش طب کار بیان کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze