مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

هر آنچه که باید از آزمایش ادرار طب کار بدانید

آزمایش ادرار طب کار و اعتیاد | طب کار سلامت سام پارس

هر آنچه که باید از آزمایش ادرار طب کار بدانید

آزمایش ادرار طب کار به چه معناست؟ چگونه انجام می گیرد؟ چه نکاتی در آن باید رعایت شود؟ این سوالات و مشابه آن ها ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. معاینات و آزمایشات طب کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است به این دلیل که اگر بیماری بروز پیدا کند حتی قبل تر از ظهور علائم آن‌ و پیش از دیر شدن، برخی بررسی‌ ها و آزمایش ‌ها می توانند کمک کنند که آن را تشخیص بدهیم و باعث جلوگیری از پیشرفت آن شویم. حتی در مواردی می توانیم ریسک فاکتورهای بیماری‌ زا را قبل از بروز بیماری شناسایی کنیم و برای کنترل آن‌ ها اقدامات لازم را انجام دهیم. از همین رو معاینات طب کار با عنوان معاینات بدو استخدام، پیش از این که مشغول به کار شوند و همچنین معاینات دوره‌ ای در فاصله‌ های زمانی مشخص انجام می گیرد. در واقع این عمل بر اساس نوع شغل فرد و میزان مخاطرات شغلی او به منظور این که وضعیت سلامت شاغلین تعیین شود، انجام می‌ پذیرد.

آزمایشات طب کار کدامند؟

آزمایش خون و ادرار از گزینه هایی هستند  که در معاینات شروع استخدام و معاینات دوره ای طب کار مورد سنجش قرار می گیرند. خود آزمایش خون معاینات طب کار  موارد زیادی را در بر می گیرد. تست یا آزمایش این موارد در آزمایشات شروع استخدام و همچنین آزمایشات دوره ای طب کار بر اساس وضعیت شغلی کارکنان و با تشخیص متخصص طب کار انجام می شود.

چرا آزمایش ادرار طب کار درخواست می‌شود؟

این آزمایش به این دلیل انجام می شود که نشانه های شرایط عادی یا بیماری شاغلین در مراحل اولیه شناخته شود. از جمله این موارد می توان به بیماری های کلیه، کبد و دیابت اشاره کرد. این نوع آزمایش ادرار مشابه آزمایش ادرار معمولی می باشد که انجام آن در معاینات طب کار به طور معمول صورت می گیرد.

آزمایش ادرار طب کار چگونه انجام می‌شود؟

معمولا برای انجام این آزمایش یا فرد باید به آزمایشگاه مراجعه کند یا این که نمونه گیری را در محل کار انجام می دهند. بعد از این که نمونه دریافت شد سه راه را می توان برای آنالیز یا بررسی ادرار به کار گرفت. در برخی موارد امکان دارد آزمایش به هر سه راه احتیاج داشته باشد. این سه روش به شرح زیر هستند:
روش اول آنالیز چشمی می باشد. در این روش ادرار باید دارای رنگ و شفافیت مناسبی باشد. در صورتی که در ادرار خون وجود داشته باشد شاید به رنگ قرمز یا سیاه درآید. درصورتی که رسوب موجود باشد نشان از بیماری های کلیه دارد. در نهایت اگر ادرار کدر باشد نشان دهنده عفونت است.
 روش دوم آزمایش میکروسکوپی است. با این روش موارد جزئی تر قابل مشاهده است. مواردی وجود دارند که نباید در ادرار فرد موجود باشند که در ادامه آمده اند:

 • سلول های قرمز خونی
 • سلول های سفید
 • باکتری
 • کریستال (مواد معدنی که نشان از سنگ کلیه دارند)


 روش دیگر انجام آزمایش ادرار طب کار آزمایش تست دیپ استیک می باشد. در این روش یک نوار کاغذی نازک که به مواد شیمایی آغشته شده است وارد ادرار می شود. بین ماده شیمیایی با ادرار واکنشی انجام می شود و در صورتی که سطح یک عامل بالا باشد، رنگ نوار تغییر می کند. مواردی که با دیپ استیک مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

 • اسیدیته یا: PH  در صورت غیر طبیعی بودن اسیدیته ادرار، امکان دارد شما به سنگ کلیه، عفونت ناحیه ادراری یا مشکل دیگری مبتلا باشید.
 •  پروتئین: این مورد می تواند نشان از درست کار نکردن کلیه باشد.
 • گلوکز: اگر میزان این مورد زیاد باشد، امکان ابتلا به دیابت وجود دارد.
 • گلبول های سفید خونی: این گزینه چه در کلیه ها و چه در دیگر نواحی ادراری نشان می دهد که عفونت یا التهاب وجود دارد.
 • نیتریت: اگر در ادرار نیتریت وجود داشته باشد، به این معناست که یک عفونت باکتریایی خاص موجود است.
 • بیلی روبین: در صورتی که این ماده دفعی مشاهده شود، نشان از عملکرد نادرست کبد (جگر سیاه) دارد‌. معمولا این ماده را کبد حذف می کند.
 • خون در ادرار: وجود این عامل نشان دهنده عفونت یا بیماری التهابی ویاسنگ ویاشن کلیه باشد.

لازم به ذکر است که آزمایش ادرار طب کار می تواند شامل موارد دیگری هم باشد که به درخواست پزشک صورت می گیرد. مواردی چون کراتینین و مواد شیمیایی خاص دیگر از این جمله هستند‌. برای بررسی وجود این مواد شیمیایی خاص در ادرار روش هایی به کار گرفته می ‌شود که با روش های موادی که پیشتر گفته شد متفاوت است.

آیا آزمایش اعتیاد نیز در این آزمایش ادرار انجام می شود؟

اعتیاد به مواد مخدر از راه خون و ادرار قابل تشخیص است اما در آزمایشاتی که در شروع فرآیند استخدام طب کار انجام می شود این مورد به صورت معمول صورت نمی پذیرد. اگر کارفرما بخواهد که این مورد هم آزمایش شود به دستور او این کار انجام می شود.

آمادگی قبل آزمایش ادرار طب کار چیست؟

در صورتی که تست ادرار شما تنها آزمایشی باشد که انجام می دهید، به راحتی قبل از انجام آزمایش هر آن چه می خواهید بخورید و بنوشید. اما لازم به ذکر است که برخی از غذاها مثل چغندر قرمز یا غذاهای رنگی قابلیت تغییر رنگ ادرارتان را دارند و باید به این نکته توجه کنید. در حالتی نیز که قرار است این آزمایش را با آزمایش های دیگر انجام دهید لازم است نکات مربوطه را مد نظر داشته باشید. همچنین قبل از آزمایش تمامی اطلاعات مربوط به داروها، ویتامین ها و مکمل های غذایی که استفاده می کنید را در اختیار پزشک خود قرار دهید.

 نمونه ادرار در خانه نیز قابل تهیه است که بعد از انجام می توانید آن را به آزمایشگاه یا پزشک تحویل دهید. این کار در محل آزمایشگاه نیز قابل انجام است. نمونه ادراربهتراست ازاواسط جریان ادرارجمع اوری گردد.ابتداوانتهای ادراربدلیل وجودترشحات وباکتریهای فلورواژن یاپوست سبب اشتباه درتشخیص میگردد.اگر انتظار کسب بهترین نتیجه را در این آزمایش دارید باید روش مخصوصی را به کار ببرید که شیوه اخذ کامل (clean catch)  نامیده می شود. برای کودکان یا کسانی که دارای مشکل خاصی هستند ممکن است لوله ای که کاتتر نامیده می شود را به منظور نمونه گیری به کار ببرند.

3/5 - (1 امتیاز)
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze