مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

اختلالات اسکلتی عضلانی در شاغلین

اختلالات اسکلتی عضلانی در شاغلین و راه های پیشگیری از آن

اختلالات اسکلتی عضلانی در شاغلین

اختلالات اسکلتی عضلانی به بیماری های اطلاق می شود که عضلات، تاندون و اعصاب آسیب دیده و علائم بصورت درد و ناراحتی و کرختی در اندام ظاهر می شود این اختلالات یکی از مهم ترین موضوعات سلامت شغلی در دنیای امروز می باشد و تقریبا در تمامی مشاغل شیوع بالای دارد.

این اختلالات به الگوی کار بستگی دارد و مختص به صنف یا شغل خاصی نبوده و ممکن است در تمامی صنایع و حرفه ها مشاهده شود اما در مشاغلی که دارای بار فیزیکی بالا، پوسچرهای نامطلوب، رفتارهای استاتیک طولانی مدت، حرکات تکراری و حمل و نقل دستی هستند بیشتر دیده شده.

میزان ریسک ابتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی در افراد

شدت اختلالات اسکلتی عضلانی در افراد مختلف متفاوت بوده و ریسک ابتلا به آن ها با افزایش سن بیشتر می شود با افزایش سن قدرت عضلانی کاهش می یابد و هم چنین وزن بافت های چربی و متعاقبا چگالی ماهیچه ها و استخوان ها کاهش یافته و نیروی عضلانی تحلیل می رود، نیروی عضلانی انسان در اوایل دوران بزرگسالی به افزایش خود ادامه می دهد، اما در میانسالی و بعد از آن تنزل می یابد.

افزایش شیوع بیماری های اسکلتی عضلانی در محیط کار ارتباط مستقیمی با علل ارگونومیک محیط کار دارد بطوریکه با افزایش بار، افزایش فاصله بار از مرکز ثقل بدن، تکرار دفعات بلند کردن بار، اعمال نیروی زیاد برای بلند کردن بار، اتخاذ وضعیت بدنی نامناسب هنگام بلند کردن بار، عدم  وجود وقفه های استراحتی در بین دوره های بلند کردن بار، سطح تحصیلات و فرهنگ پایین، فشار روحی روانی و… بر روی بافت های عضلانی و استخوان تاثیر گذاشته و موجب تحلیل آنها و در نتیجه منجر به بروز اختلالات اسکلتی عضلانی می شود.

جهت پیشگیری از بروز این گونه مسائل و تندرستی نیروی کار، بایستی معاینات بدو استخدام و معاینات ادواری برای افراد انجام شود و روی تغذیه افراد، برنامه های آموزشی حمل و بلند کردن بار، سنجش توانائی های افراد و متناسب سازی آن با ایستگاه ها کار و محیط تاکید کرد.

شیوع  اختلالات اسکلتی عضلانی در میان کاربران رایانه

امروزه رایانه جزء جدایی ناپذیر تمامی محیط کار به ویژه محیط اداری می باشد از طرفی اختلالات اسکلتی عضلانی در کارمندان اداری به ویژه کاربران رایانه بالاست که همین بر کیفیت زندگی افراد تاثیر گذاشته و باعث صرف هزینه های مستقیم و غیر مستقیم زیادی ناشی از غیبت  از کار و از دست دادن نیرو های متخصص در کار می شود.

اختلالات اسکلتی عضلانی

بر اساس گزارشات علمی خطر ابتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی در بین کاربران کامپیوتر نسبت به سایر مشاغل نسبتا بالاست و اصلی ترین عامل مرتبط با این اختلالات را مدت نشستن در پشت میز کار و یا استفاده از رایانه اعلام کرده اند.شیوع این اختلالات در میان کشور های در حال توسعه با توجه به نوع کار با رایانه و مدت زمان تماس ایستگاه کار با رایانه بین 15 تا 70 درصد گزارش شده است از این میان مهم ترین فاکتورهایی که در شکل گیری پوسجر بدن تاثیر به سزایی دارند، شکل و محل قرار گیری صفحه کلید، ماوس، صندلی و صفحه نمایشگر می باشد.

اختلالات اسکلتی عضلانی در بین کاربران رایانه بیشتر در ناحیه اندام فوقانی، سر و گردن و کمر ایجاد می شود.ایجاد این اختلالات علاوه بر مواجهات ارگونومیک به عوامل دیگری هم چون سن، جنس، حساسیت فردی، ساعت کار شبانه روز، استرس های روانی، رضایت شغلی و تناسب جسمانی نیز بستگی دارد.

راحل های جهت جلوگیری از بروز این اختلالات

  • اصلاح ایستگاه های کاری بر اساس اصول ارگونومیک همچون تنظیم صندلی و میز کار در ارتفاع مناسب و چیدمان صحیح صفحه نمایش، صفحه کلید، ماوس
  • در مواقع لزوم استفاده از زیر پای مناسب
  • آموزش کاربران در مورد اصول ارگونومی مطرح در کار با رایانه
  • کاهش ساعات کاری کار با رایانه
  • انجام حرکات کششی در فواصل معین در کار با رایانه

مرکز تخصصی طب کار سلامت سام پارس آماده ارائه خدمات طب کار به سازمان ها، ارگان ها و مراکز درمانی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معاینات طب کار با ما تماس بگیرید.

زهرا غلامی کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز تخصصی طب کار سلامت سام پارس

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze