مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین

معلولین درصدی از افراد هر جامعه ای را به خود اختصاص می دهند که متاسفانه آن طور که شایسته است به رفع نیازها و برطرف کردن مشکلات آنان پرداخته نشده است. به بهانه روز جهانی معلولین برآن شدیم تا به احترام این عزیزان به این مقوله بپردازیم.

اختصاص روز جهانی به معلولین

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲، با صدور قطعنامه (۳/۷۴)، ۳ دسامبر مصادف با (سیزدهم آذرماه) را، روز جهانی معلولین نامگذاری کرد. هدف از نامگذاری این روز رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت های مختلف و افزایش آگاهی هایی بوده است که می بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه هایِ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگیِ زندگی منتج شود.

این روز همچنین، بهانه ای برای جلب توجه افکار عمومی نسبت به مشکلات معلولین، کوشش برای حل این مشکلات و تاکید بر حذف تبعیض علیه آن ها است. یونسکو روز جهانی افراد دارای معلولیت را در سال ۲۰۲۰ تحت عنوان: “بازگشتی بهتر: به سوی جهانی پس از کووید ۱۹ فراگیر، قابل دسترسی و پایدار برای و با معلولین” جشن می گیرد.

 “کنوانسیون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت”، مهمترین سند بین المللی است که در  سال ۲۰۰۶  مورد تدوین قرار گرفته است. ۱۸۰ کشور این کنوانسیون را تصویب کرده اند.۷ هدف از اهداف توسعه پایدار صریحا به افراد دارای معلولیت اشاره کرده است.

آمارها در مورد معلولین چه می گویند؟

در حال حاضر جمعیت جهان بیش از ۷ میلیارد نفر است و بیش از یک میلیارد نفر، یا تقریبا ۱۵ درصد از جمعیت جهان، با نوعی معلولیت زندگی میكنند. ۸۰ درصد آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی میکنند.

بیش از صد میلیون کودک معلول هستند. کودکان معلول تقریبا چهار برابر بیشتر از کودکان غیر معلول دچار خشونت میشوند. بزرگسالان با نوعی اشکال یا معلولیت ۱.۵ برابر بیشتر از افراد بدون معلولیت قربانی خشونت میشوند. بزرگسالان با مشکلات  روانی تقریبا چهار برابر بیشتر در معرض خطر خشونت قرار دارند.

جمعیت معلولین در ایران

طبق آمار جامعه جهانی، معلولان ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند؛ به‌عبارتی در کشور ما نیز حداقل ۸ میلیون نفر دچار انواع معلولیت ها می‌باشند.  از این تعداد، بیش يك ميليون و ۶۲۹ هزار نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. (آمار دقیق معلولان در ایران مشخص نیست) تعداد بیش از ۵۰۰ هزار نفر از معلولین را جانبازان عزیز دوران جنگ تحمیلی تشکیل می دهند.

معلولیت و نیازهای معلولان

 پیام دبیرکل در سال ۲۰۲۰

  • بنا به گفته آنتونیو گوترش، همه گیری کووید ۱۹، جوامع را در هسته اصلی خود تحت تأثیر قرار داده و نابرابریهای موجود را عمیق تر کرده است.
  • دبیرکل میگوید حتی در شرایط عادی، یک میلیارد فرد معلول در سراسر جهان کمتر از دسترسی به آموزش، مراقبتهای بهداشتی و معیشتی و یا مشارکت در جامعه برخوردار میشوند.
  • وی گفته است معلولین به احتمال زیاد در فقر زندگی میکنند و میزان بالاتری از خشونت، بی توجهی و سوءاستفاده را تجربه میکنند.
  • به گفته دبیرکل ترویج شمولیت برای افراد معلول به معنای شناخت و حمایت از حقوق آنها است. این حقوق هر جنبه از زندگی آنها از جمله حق رفتن به مدرسه، زندگی در جامعه خود، دسترسی به خدمات بهداشتی، تشکیل خانواده، مشارکت سیاسی، توانایی ورزش، مسافرت و داشتن کار شایسته را در بر میگیرد.
  • وی در پیام خود گفته است که همانطور که جهان از بیماری همه گیر بهبود می یابد، ما باید اطمینان حاصل کنیم که آرزوها و حقوق افراد دارای معلولیت نیز پس از کووید ۱۹مورد توجه قرار خواهد گرفت.
  • او میگوید این چشم انداز تنها از طریق مشاوره فعال با معلولان و سازمانهای نمایندگی آنها حاصل خواهد شد.
  • گوترش در انتهای پیام خود گفته است در این روز جهانی، بگذارید همه ما متعهد شویم تا برای مقابله با موانع، بی عدالتی ها و تبعیض هایی که افراد معلول تجربه میکنند، همکاری کنیم.
لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze