مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

روز جهانی بدون دخانیات

روز جهانی بدون دخانیات

روز جهانی بدون دخانیات

دخانیات و مصرف آن امروزه یکی از علل ابتلا به بسیاری بیماری ها و نیز مرگ و میر به شمار می رود. به بهانه روز جهانی دخانیات در این مطلب به این مسئله مهم می پردازیم.

بیماری های ناشی از مصرف دخانیات

مطالعات بزرگ اپیدمیولوژیک در سرتاسر جهان نشان میدهد که بروز بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی،سکته مغزی و سرطان ها (سرطان مثانه، کلیه، حنجره، مری، سینوس ها) با مصرف دخانیات و سیگار ار تباط مستقیم دارند. کشیدن سیگار عامل اصلی 90 درصد از سرطان های ریه می باشد. مصرف سیگار با کمردرد، کاهش شنوایی، اختلال در سلامت پوست (پیری زودرس) و ژنژیویت لثه(التهاب لثه) ، از دست دادن دندان ها، اثر بر روی ارگان های تولید مثل و ناتوانی جنسی و تولید نوزاد نارس ارتباط دارد.
براساس برآورده های سازمان بهداشت جهانی در سال 2030 تعداد مرگ ناشی از مصرف سیگار به فراتر از 10 میلیون نفر می رسد. با توجه به تحقیقاتی که در کشورمان ایران انجام شده، نشان می دهد که میزان شیوع مصرف سیگار 15.3 درصد بوده و بیشترین فراوانی مصرف سیگار در گروهای سنی 64-35 سال می باشد و مصرف آن در مردان بیشتر از زنان می باشد.
یکی از مهم ترین بیماری های که در ارتباط با مصرف دخانیات وسیگار ایجاد میشودCOPD (بیماری های انسدادی مزمن ریوی) می باشد.COPD شامل آمفیزیم ریه، برونشیت مزمن و یا ترکیبی از هر دو بیماری می باشد.سیگار کشیدن با اختلال حرکت مژک های تنفسی جریان هوا را مسدود کرده و باعث کاهش تبادل گازی و کاهش ظرفیت ریوی میشود. علائم بالینی COPD شامل سرفه، تولید خلط و تنگی تنفس می باشد.

مضرات دخانیات

در راستای خطرات و موارد بیماری زایی مصرف سیگار در جهت مبارزه با مصرف دخانیات برای اولین بار در سال 1988 توسط هیات مقننه سازمان بهداشت جهانی روز جهانی بدن دخانیات تصویب گردید و به موجب این مصوبه در سرتاسر جهان روز سی و یکم ماه مه مصادف با 10 خرداد ماه هر سال به عنوان روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری گردید و به زیان های ناشی از استعمال دخانیات و راهکارهای در جهت کاهش مصرف آن ها تاکید می شود.
شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2021 با عنوان ((تعهد برای ترک دخانیات)) اعلام شده است.

مرکز تخصصی طب کار سلامت سام پارس آماده ارائه خدمات طب کار به سازمان ها، ارگان ها و مراکز درمانی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معاینات طب کار با ما تماس بگیرید.
زهرا غلامی کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز تخصصی طب کار سلامت سام پارس

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze