مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

ورزش های ویلیامز و مکنزی برای سلامت ستون فقرات

ورزش ویلیامز و مکنزی | طب کار سلامت سام پارس

ورزش های ویلیامز و مکنزی برای سلامت ستون فقرات

ورزش ویلیامز و مکنزی در سلامت ستون فقرات نقش مهمی دارد؛ زیرا انجام حرکاتی که دارای روش های اصلاح کننده در وضعیت بدن هستند باعث قرار گرفتن صحیح مهره ها در ستون فقرات می شوند. همچنین این ورزش ها برای جا افتادن دیسک های کمر که به علت های مختلف از جای خود در آمده است، یا التهابهاییی که در نواحی مختلف به وجود آمده است کمک کننده می باشند.

هر فرد با توجه به وضعیت و حالت بدن و نیاز خود ورزش های مخصوص و متفاوتی توسط دکتر فیزیوتراپی خود دریافت می کند. همچنین این نکته حائز اهمیت است که قبل از انجام ورزش ها با متخصص طب فیزیکی راجع به طرز صحیح انجام آن مشورت کنید.

تاریخچه این تمرینات ورزشی

دکتر ویلیامز معتقد بود که اصلی ترین عامل انواع درد های ستون فقرات، تحت فشار بودن دیسک بین مهره ای است که بدنبال نامناسب بودن وضعیت بدن ایجادمی شود. بر اساس اعتقادی که دکتر ویلیامز داشت ستون فقراتی که دارای انحنا شده است، تحت تاثیر فشار بسیار زیادی قرار می گیرد. این اتفاق باعث وارد شدن فشار به دیسک بین مهره ای می شود، که این امرمنجربه پیشرفت بیماری انحنای ستون فقرات را نتیجه می دهد. به علت همین امر، دکتر ویلیامز از نداشتن تحرکات و حرکات انعطاف پذیر مردم در طول شبانه روز نگران بود. دکتر ویلیامز کاری را انجام داد تا از این بیماری جلوگیری کند.

او حرکات و ورزش هایی را برای پیشگیری از بیماری هایی چون کمر درد و دردهای آن ناحیه در سال ۱۹۳۷ میلادی ابداع کرد(ورزش ویلیامز). او این حرکات و ورزش ها را برای افراد میان سال و بزرگسالی که دچار کمر درد، انحنای کمر و مشکلاتی دیگر که در ناحیه کمر برای آن ها به وجود آمده بود ( که به علت کم تحرکی اتفاق افتاده بود) اختراع کرد.

او گمان می کرد که این افراد با انجام چنین ورزش هایی کمرشان صاف می شود و دیگر دچار کمر درد نمی شوند اما این کار باعث خوب شدن کامل این افراد نمی شد فقط کمی درد آن ها را کاهش می ‌داد و انحنای کمر آن ها کمتر از قبل می شد.

هدف از ورزش ویلیامز و مکنزی چیست؟

این ورزش ها برای دیسک کمر، باز کردن تاندونهای میان مهره ها و ایجاد کشش در عضلات  باز کننده کمر، عضلات چرخاننده ران و مفصل ها هستند. تقویت عضلات شکم و سرینی، تقویت حرکات ناحیه لومبر، کاهش درد کمر، بهبود وضعیت و پایدار شدن ناحیه پایین کمر از دیگر اهداف این ورزش ها به شمار می آید.

انواع ورزش های ویلیامز و مکنزی کدام است؟

با توجه به اینکه این ورزش‌ها برای سلامت ستون فقرات و نیز درمان برخی بیماری‌های مرتبط توصیه می‌شوند در این مطلب به چند مورد از کاربردهای آن در بهبود درد و سلامت این ناحیه اشاره می‌کنیم.

ورزش ویلیامز برای درمان کمردرد و دیسک کمر

ورزش های برای درمان دردهایی مانند کمر درد و دیسک کمر ورزش ویلیامز نامیده می شوند که عبارتند از:

  • کشیدن یک یا دو پا به داخل شکم: ابتدا بر روی زمین دراز بکشید سپس پاهای خود را به سمت شکم خود ببرید. این حرکات باید در ۱۰ الی ۲۰ مرتبه در طی مدت زمان ۱۰ ثانیه انجام شود.
ورزش ویلیامز: کشیدن یک یا دو پا به داخل شکم
ورزش ویلیامز: کشیدن یک یا دو پا به داخل شکم
  • کشش عضلاتی که جلوی ران قرار دارند: در این ورزش شما باید حرکتی شبیه به شروع حرکت در دو و میدانی انجام دهید. این حرکت را در ۱۰ و ۱۲ در طی مدت زمان ۵ ثانیه انجام دهید.
  • ورزش های کششی برای عضلات پا: ابتدا در این ورزش شما بر روی زمین دراز می کشید و باید یکی از پاهایتان را خم نگه دارید و پای دیگر را بلند کنید و با وسیله ای مانند کش یا طناب محکم بکشید.

البته این سه مورد بخش کوچکی از ورزش های ویلیامز است و شما هر حرکتی که مانند این ورزش ها باشد را می توانید استفاده کنید. مثل دراز و نشست، حرکات کششی برای عضلات همسترینگ.

ورزش مکنزی برای درمان دیسک کمر

تمرینات مکنزی برای درمان بیرون زدگی دیسک ها استفاده می شود که انواع این ورزش در ادامه آمده است.

  •  بر روی شکم خوابیدن: در این حالت ابتدا باید دراز بکشید و بازوهایتان در کنار بدن قرار داشته باشد و سر را به یک طرف بچرخانید. این حرکت را روزی چند بار در طی مدت زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه تکرار کنید.
  • خوابیدن بر روی شکم با تکیه بر آرنج ها: در این حالت ابتدا باید دراز بکشید و وزن خود را بر روی بازو و ساعد خود بگذارید. همچنین باید در طی انجام این حرکت شکم کاملاً با زمین در تماس باشد. در این موقع کمر در شرایطی قرار دارد که هیچ مشکل و گرفتگی ندارد.
خوابیدن بر روی شکم با تکیه بر آرنج ها
خوابیدن بر روی شکم با تکیه بر آرنج ها
  • بلند شدن با استفاده از کف دست: در این حالت هم مانند حالت های قبل باید بر روی زمین دراز بکشید و کف دست ها را بر زمین بگذارید و بدن را در حالتی قرار دهید که دست ها در راستای سینه باشد و با فشار بر روی دستان خود سعی کنید آرنج خود را صاف کنید. این حرکت را ۱۰ بار در طی مدت زمان ۵ ثانیه انجام دهید. همراه با تمرینات و ورزش ویلیامز توصیه شده می‌توانید از ورزش مکنزی نیز جهت بهبود در استفاده نمایید.
بلند شدن با استفاده از کف دست
بلند شدن با استفاده از کف دست
  • کشش ایستاده: در این حالت وقتی که ایستاده هستید دست هایتان را به آرامی به کمر بچسبانید و محکم فشار دهید این کار را هر ۲۰ دقیقه یکبار در طی مدت زمان ۲۰ ثانیه انجام دهید. سعی کنید که بعد از انجام کارهای سنگین این حرکت کششی را انجام دهید تا عضلات گرفته باز شود و بدن حالت گرفته نگیرد.
کشش ایستاده
کشش ایستاده

به غیر از این سه حالت، حالت های دیگری هم وجود دارد. البته باید بدانید که ورزش ویلیامز و مکنزی وقتی تاثیرگذار است که با هدف صاف کردن ستون فقرات کمر باشد یا هدف شما کشش ستون فقرات و زنجیره حرکتی پایین باشد. اما اگر هدف شما از انجام این ورزش ها برای جلوگیری از انحنای ستون فقرات کمر یا کمر درد باشد احتمالاً نتیجه ندهد.

سخن آخر

 لازم به ذکر است که حتماً قبل از انجام این ورزش ها از درست انجام دادن آن ها مطمئن باشید و با پزشک این حوزه مشاوره انجام دهید. البته بعضی از افراد نباید ورزش ویلیامز و مکنزی را انجام دهند. درست است که این ورزش ها به سلامت ستون فقرات کمک می کنند اما به دلایلی نه تنها به این افراد کمک نمی کنند بلکه باعث آسیب به آن ها هم می شود. افرادی هستند که با انجام این ورزش ها آسیب زیادی دریافت می کنند. به آن افراد توصیه می شود که انجام این ورزش ها را متوقف کنند و هر چه سریع تر به متخصص مربوط به این حوزه مراجعه کنند.

3.1/5 - (16 امتیاز)
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze