مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

قوز کمر یا کیفوز؛ علل، علائم و درمان

قوز کمر یا کیفوز؛ عوارض و درمان | طب کار سلامت سام پارس

قوز کمر یا کیفوز؛ علل، علائم و درمان

قوز کمر یا کیفوز مشکلی است که در قرارگیری وضعیت مهره های قفسه سینه بسیار تاثیر گذار است؛  دراین بیماری ستون فقرات منطقه بالایی کمر دچار انحنای بسیار زیادی است. نام دیگر این مشکل کیفوز یا گوژ پشتی می باشد. کیفوزمعمولادر حالت نشستن نامناسب بدن به وجود می آید. این مشکل در دوره کودکی بسیار رایج است و دلیل آن این است که کودکان صورت صحیح نشستن را به خوبی نمی دانند. البته کمر باید کمی قوز داشته باشد که وقتی فرد در حالت ایستاده است، ستون فقرات بتواند وزن بدن را تحمل کند ولی اگر این مقدار بیش از حد باشد فرد دچار مشکلات بسیار سختی می شود.

علائم قوز کمر یا کیفوز چیست؟

نشانه های کیفوز بیشتر در سنین بلوغ پدیدار می شود. برای مثال نوجوانانی که دارای کیفوز هستند نمی توانند درست بایستند. اما نکته قابل توجه این است که نشانه ها و علائم کیفوز به خاطر علت و نوع آن با یک دیگر متفاوت است.

نشانه های کیفوز بیشتر در سنین بلوغ پدیدار می شود.
نشانه های کیفوز بیشتر در سنین بلوغ پدیدار می شود.

به غیر از حالت نشستن نامناسب دلایل و علت های دیگری هم در کیفوز تاثیر گذار است، مانند: رشد ناقص ستون فقرات، مشکلات ارثی، پوکی استخوان ها و همچنین نشستن های طولانی مدت در یک حالت و طرز نشستن و ایستادن و همچنین کمبود ویتامین D ‌ و کلسیم باعث شکنندگی و خمیده شدن استخوان ها و دردهای شدید استخوانی و مفاصل می شود. البته به غیر از این موارد، علائم دیگری هم هستند که در کیفوز تاثیر گذار می باشند. امروزه با استفاده از برخی ویتامین ها، نسبت به گذشته مردم کمتر دچار قوز کمر می شوند.

نشانه اصلی آن پدیدار شدن برآمدگی در کمر و درد در ناحیه کمر است. نشانه های دیگر شامل گردی و خم شدن قسمت بالایی ستون فقرات هستند و همچنین موجب خمیدگی و افتادگی کتف می شود. کمر درد و درد در ناحیه پشت بدن، خسته شدن عضلات بدن، سفتی و خشکی در عضلات بدن و با گذشت زمان فشردگی نخاع به همراه علائم عصبی، بی حس شدن اندامها وازکنترل خارج شدن عملکردروده و مثانه از دیگر نشانه ها هستند.

نشانه اصلی آن پدیدار شدن برآمدگی در کمر و درد در ناحیه کمر است.
نشانه اصلی آن پدیدار شدن برآمدگی در کمر و درد در ناحیه کمر است.

انواع قوز کمر کدامند؟

گاهی اوقات ایجاد انحنایی انعطاف پذیر و تغییر در وضعیت بدن سبب تغییر در انحنا می شود. معمولا انواع قوزهای کمر در نوجوانان می باشد و طبق آمار گرفته شده ۱۰ درصد از دانش آموزان به این مشکل مبتلا می شوند.

  • کیفوز ساختاری: نوعی کیفوز است که باعث افزایش انحراف ستون فقرات شده است.  کسانی که این کیفوز را دارند در ناحیه پا و کمر احساس درد می کنند. این افراد نمی توانند به درستی بایستند و با گذشت زمان این دردها افزایش پیدا می کند و به حدی می رسد که فرد توان ایستادن را ندارد.
  • کیفوز شوئرمن: یکی از شایع ترین کیفوزها همین نوع است که معمولاً در سنین ۱۰ تا ۱۸ سال پدیدار می شود. این قوز کمر در قسمت قفسه سینه به وجود می آید و حداقل ۳ تا از مهره های ستون فقرات را در یک خط قرار می دهد.
  • کیفوز مادرزادی: در دوران نوزادی، کمر نوزاد به دلیل درست قرار نگرفتن ستون فقرات و مهره ها دچار این مشکل می شود. کیفوز شوئرمن و کیفوز مادرزادی به علت حالت نادرست بدن به وجود می آیند بنابراین برای  پیشگیری این مسئله و به وجود نیامدن کیفوز مادرزادی و کیفوز شوئرمن نمی توان کاری انجام داد. اما می توان با انجام ورزش و تقویت عضلات بدن از پیشرفت این کیفوزها جلو گیری کرد.
  • کیفوز وضعیتی: در این نوع با حرکاتی مانند نشستن بد، قوز کردن، ایستادن در صورتی نا مناسب، پایین گرفتن سر، گردن و شانه ها وضعیت بدن تغییر پیدا می کند. این عوامل باعث کشیدگی رباط ها و عضلاتی که مهره ها را نگه می دارند، می شوند. کشیدگی مهره های ستون فقرات باعث می شود که مهره ها از حالت عادی خود خارج  شوند و باعث به وجود آمدن ظاهری گرد و برآمده و خمیده ای در ستون فقرات می گردد. نوع وضعیتی اغلب در جوانان و بیشتر برای دختران نسبت به پسران اتفاق می افتد. این کیفوز مانند کیفوزهای قبلی درد یا مشکل جدی ندارد.

درمان قوز کمر یا کیفوز چیست؟

درمان این مشکل به دو روش است که در ادامه توضیح می‌دهیم.

درمان قوز کمر با جراحی

با جوش دادن مهره ها Spinal Fusionبرای افرادی است که بیماری در آنان بسیار پیشرفته شده و از کنترل خارج شده است و درد آن ها هر لحظه بیشتر می شود و باعث پدیدار شدن علائم دیگری همچون اختلال اسفنکتری وبی حسی اندامها می گردد. این عوامل سبب شده تا در زندگی روزمره آن ها مشکلاتی به وجود بیاید. زمانی فرد نیاز به جراحی دارد که کیفوز بیش از 70درجه باشد. البته این نکته حائز اهمیت است که حتماً قبل از عمل جراحی به پزشکان  متخصص این حوزه مراجعه کنید زیرا احتمال دارد که مشکل شما بیش از حد جدی نباشد و خودتان این موضوع را درک نکنید.

درمان کیفوز بدون انجام جراحی

با استفاده از فیزیوتراپی، دارو درمانی، منوال تراپی و اولتراسوند این بیماری قابل درمان است. این روش به افرادی توصیه می‌شود که مشکل کیفوز آنان کمی از حالت عادی بیشتر است و با استفاده از داروهای مختلف و ورزش های مخصوص این مشکل حل می شود.

فیزیوتراپی یکی از روش‌های درمان قوز کمر است
فیزیوتراپی یکی از روش‌های درمان قوز کمر است

بهترین دارو برای درمان کیفوز

این داروها دارای دو نوع هستند:

  • برای جلوگیری از پیشروی پوکی استخوان ها که مانع کیفوز بشود یا حداقل از رشد کیفوز جلوگیری کند.
  • داروهای مسکن که درد فرد را کاهش می دهند.

البته افراد به غیر از ورزش های مخصوص و داروهای مختلف از یک سری وسایل و ابزار مانند کمربند(قوزبند) طبی یا صندلی های مخصوص استفاده می کنند. این کمربندهای طبی بر اساس قوز کمر انسان ساخته می شود و باعث تنظیم ستون مهره انسان می شود؛ زیرا این کمربند از ابتدای ستون مهره تا پایین کمر را می پوشاند.

البته همان طور که پیش تر اشاره کردیم کیفوز یا گوژ پشتی یک حالت عادی است که عموم مردم دارای آن هستند. اما این مسئله تا زمانی عادی می باشد که یک منحنی ۵۰  درجه باشد اما هنگامی که این منحنی بیش از ۵۰ درجه باشد، باید خیلی سریع به درمان این مشکل جدی بپردازید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze