مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

حرکات ورزشی در محل کار

ورزش در محل کار | سلامت کارمندان | طب کار سلامت سام پارس

حرکات ورزشی در محل کار

ورزش در محل کار و انواع آن ها موضوعی است که در این مطلب آن را بررسی می کنیم‌. شاید خیلی از شما این سوال را از خود بپرسید که آیا در محل کار امکان انجام نرمش وجود دارد؟ کارمندان و کسانی که مدت زیادی روی صندلی می نشینند دچار چه مشکلاتی می شوند؟

ضررهای نشستن طولانی مدت و لزوم ورزش در محل کار

نشستن های طولانی مدت روی صندلی سبب بروز ناهنجاری و مشکلاتی در بدن می شود که شایع ترین آن ها درد ناحیه کمر و گردن، افسردگی، چاقی و عدم تمرکز را شامل می شود. کارمندان بیشترین افرادی هستند که مدت طولانی تقریباً ۸ ساعت را روی صندلی می نشینند و بعضی از آن ها نیز ساعت ها به صفحه رایانه نگاه می کنند. اکثر کارمندان با کمبود وقت برای ورزش مواجه هستند و جدی نگرفتن این موضوع سبب می شود تا زودتر به مشکلات جسمی دچار شوند. این مشکل قابل حل است و می توان در محل کار با انجام تمرین های ساده از بدن خود در برابر مشکلات جسمانی و اضافه وزن محافظت کنید و هم اثرات مثبتی از ورزش در اخلاق خود دریافت کنید.

۱۰ تمرین برای کارمندان و پشت میز نشینان جهت ورزش در محل کار

کشش همسترینگ

زمانی که روی صندلی نشسته اید پای خود را صاف کنید و انگشتان دست خود را به نوک پا نزدیک کنید و همراه این حرکت چند نفس عمیق هم بکشید. این کشش را برای پای دیگر هم انجام دهید.

کشش همسترینگ
کشش همسترینگ

کشش قفسه سینه

دستان خود را در پشت کمر در یکدیگر قفل کنید و سینه را با چند نفس عمیق به جلو برانید. همچنین تلاش کنید تا با همکارانتان ورزش در محل کار را امتحان کنید.

کشش قفسه سینه
کشش قفسه سینه

ورزش در محل کار با کشش شانه

با قفل کردن دست ها در هم و قرار دادن کف دست رو به بالا بازویتان را بالا برده و کش دهید.

با کشش شانه
با کشش شانه

قرار گرفتن روی پنجه پا

یکی از توصیه های ساده برای ورزش در محل کار این حرکت است. از روی صندلی خود بلند شوید و دستان خود را روی کمر قرار دهید سپس روی پنجه پا بایستید و دوباره آهسته پاهای خود را روی زمین قرار دهید. این حرکت را ۳ بار و هر بار ۱۰ ثانیه طول دهید.

قرار گرفتن روی پنجه پا
قرار گرفتن روی پنجه پا

ورزش در محل کار با حرکت طناب زنی

بایستید و فرض کنید طناب در دست دارید و شروع به طناب زدن کنید و از روی آن بپرید. همچنین می توانید حرکات مختلف طناب زنی مانند: ضبدری، یه پا در میان را امتحان کنید.

طناب زنی
طناب زنی

تکیه دادن به دیوار

مقداری از دیوار فاصله بگیرید سپس دستان خود را از قسمت آرنج خم کنید و روی دیوار قرار دهید سپس آن ها را بیشتر از عرض شانه باز کنید و مانند حرکت شنا و محکم نگه داشتن شکم، خود را به دیوار نزدیک و دور کنید. توجه کنید که بین سر و نوک انگشتان پا خط صافی تشکیل شود. تعداد تکرار این حرکت ۲۰ بار است.

تکیه دادن به دیوار
تکیه دادن به دیوار

کشیدن عضله سه سر

یک دست را از پشت سر در قسمت بین دو کتف قرار داده و دست دیگر را طوری خم کنید تا به دست مخالف برسد و سعی کنید آرنج را در راستای سر به بالا بکشید. انجام این ورزش در محل کار را با جابه جا کردن دستان خود تکرار کنید.

ورزش در محل کار: کشیدن عضله سه سر
ورزش در محل کار: کشیدن عضله سه سر

حرکت دادن بدن

پاهایتان را محکم و سفت به زمین بچسبانید و یکی از دستانتان را روی دسته صندلی قرار دهید سپس بالاتنه خود را به سمت دسته و پشت صندلی بچرخانید. با دست دیگر خود روی پاهایتان فشار وارد کنید. این تمرین را در سمت دیگر نیز انجام دهید و حین تمرین ۲ یا ۳ بار نفس عمیق بکشید.

حرکت دادن بدن
حرکت دادن بدن

ورزش در محل کار با حرکت لانج

یکی از پاهایتان را در مقابل و کمی عقب تر از پای دیگر قرار دهید سپس زانوی پای عقب تر را به تعداد ۱۰ مرتبه وآهسته به پایین بیاورید و دوباره به حالت اولیه برگردانید.

ورزش در محل کار: حرکت لانج
ورزش در محل کار: حرکت لانج

حلقه بازو یا دایره برگشت

پاهایتان را در حالت ایستاده به اندازه عرض شانه باز و دست هایتان را صاف از طرفین باز کنید و سعی کنید با فشار بیشتری این حرکت را انجام دهید تا باعث کشش دست هایتان شود.

حلقه بازو یا دایره برگشت
حلقه بازو یا دایره برگشت

سخن آخر

در این مطلب ضرر نشستن طولانی و لزوم انجام حرکات و تمارین گفته شد. با ورزش در محل کار بدن خود را از مشکلات و تهدیدات نشستن طولانی مدت حفظ کنید و ورزش را جزئی از زندگی خود قرار دهید تا سالم بمانید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze