مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

آنفلوآنزا؛ علائم، درمان و پیشگیری

آنفلوآنزا

آنفلوآنزا؛ علائم، درمان و پیشگیری

آنفلوآنزا با شروع فصل پاییز شیوع پیدا می کند. برخی افراد سرماخوردگی، کرونا و این بیماری را با هم اشتباه می گیرند یا تفاوتی بین آن ها نمی بینند یا برخی افراد تصور می کنند که این بیماری خطر زیادی ندارد. آیا واقعاً همین طور است؟ میزان خطر این ویروس به شدت آن و میزان رعایت دستورات پزشک و موارد درمانی دیگر است. این ویروس دستگاه تنفسی را درگیر می کند و با اختلالاتی در بینی، گلو و ریه همراه است. برای شناخت بیش تر آن به مطالبی اعم از علائم، راه های پیشگیری و درمان این ویروس می پردازیم.

علائم آنفلوآنزا چیست؟

آنفلوآنزا نوعی ویروس عفونی است که سیستم تنفسی فرد که شامل ریه، بینی و گلو می شود را درگیر می کند. این بیماری واگیر دار است و از طریق ارتباط با افراد مبتلا منتقل می شود. معمولاً به طور سالانه در فصول سرد پائیز و زمستان پدیدار می شود.

از علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تب: افزایش دما یا همان تب در این بیماری خیلی بالا نبوده و حدود ۳۷ تا ۴۰ درجه است. زمان تب نیز حدود ۳ الی ۴ روز طول می کشد. تب در کودکان نسبت به بزرگسالان بیش تر نمایان می شود. ‌

– سر درد: از نشانه های اولیه ابتلا به بیماری آنفلوآنزا سر درد است.

– سرفه: معمولاً فرد سرفه های خشک می کند و به صورت مستمر و حدود ۲ هفته این اتفاق رخ می دهد. هر چه بیماری پیشرفته تر شود سرفه های خشک شدید تر می شوند.

– خستگی: خستگی خود را به گونه ای در بدن نشان می دهد که فرد توان مقاومت در برابر آن را ندارد‌.

– درد عضلانی: این دردها در پشت، پاها، بازوها و گردن ظاهر می شود و امکان دارد شما را از فعالیت های روزانه نیز منع کند.

درمان آنفلوآنزا چیست؟

زمانی که به پزشک مراجعه می کنید داروهایی مانند مسکن ها، ضد احتقان و اکسپکستورانت به شما تجویز می کند. علاوه بر مصرف این داروها که باید توسط پزشک تجویز شود، می توان موارد زیر را هم به کار گرفت تا بهبودی سریع تر رخ دهد.

– نوشیدن مایعات گرم و آب: از آنجایی که این ویروس روی سیستم تنفسی و گوارشی تاثیر می گذارد و امکان بروز تب و اسهال نیز وجود دارد از میزان آب بدن کم می شود پس باید با مصرف مایعات این کمبود را جبران نمود. از دیگر مزایای استفاده از مایعات مرطوب نگه داشتن گلو، بینی و دهان است تا از میزان اخلاط کم شود.

– استراحت و خواب کافی: زمانی که فرد بیمار است باید سبک زندگی خود را تغییر دهد و خواب و استراحت را در اولویت خود بگذارد تا بدن بتواند با ویروس آنفلوآنزا مقابله کند.

– غرغره کردن آب نمک: این روش از روش های درمان خانگی است و باعث خارج شدن مخاط و کاهش گلو درد می شود. ۳ یا ۴ بار در روز برای این کار کافی است.

– رژیم غذایی مناسب: مصرف میوه و سبزیجات به خصوص منابع ویتامین C و آهن در حین بیماری به تقویت بدن فرد کمک می کند.

– بخور: این ویروس در محیط بسته و خشک بیش تر شیوع پیدا می کند. استفاده از بخور به رطوبت محیط خانه کمک می کند. در صورتی که از دستگاه بخور استفاده می کنید آب آن را هر روز تعویض کنید تا از رشد قارچ و کپک جلوگیری کنید.

– دوری از مصرف برخی خوراکی ها: حدالامکان از مصرف خوراکی هایی که طبع سردی دارند پرهیز کنید. به خصوص اگر به نوع گوارشی این ویروس مبتلا شدید. پنیر، شیر، غذاهای ادویه دار و سرخ کردنی، الکل و کافئین از جمله این خوراکی ها هستند.

راه های پیشگیری

از آن جایی که هرساله آنفلوآنزا شیوع پیدا می کند و ممکن است فردی که مبتلا شده بدون اینکه علائمی در خود ببیند ناقل محسوب شود، بنابراین باید مراقبت های لازم را انجام دهیم تا احتمال ابتلا به این ویروس کاهش یابد. موارد زیر جهت پیشگیری از آنفلوآنزا هستند که اجرای آن ها توسط افراد سالم و مبتلا الزامی است.

– از تماس نزدیک با افراد بیمار دوری کنید و زمانی که بیمار هستید این کار را انجام دهید.

– در صورتی که کار مهمی در خارج از خانه ندارید به بیرون نروید.

– در خارج از خانه از ماسک استفاده کنید تا از شیوع بیش تر آن جلوگیری کنید‌‌.

– از لمس چشم ها، دهان و بینی خود اجتناب کنید زیرا یکی از راه های انتقال ویروس همین مورد است.

– حتماً دست های خود را به طور مکرر شست و شو دهید.

– خواب مفیدی را برای خود اختصاص دهید زیرا کمبود خواب مشکلاتی مانند هوشیاری کم و تضعیف سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

– با توجه به اینکه در محیط های بسته آلودگی بیش تری وجود دارد، سعی کنید کم تر در این محیط ها قرار بگیرید و یا از تهویه هوا کمک بگیرید.

– از مصرف ظروف افراد بیمار پرهیز کنید.

واکسن آنفلوآنزا

واکسن یکی از روش های پیشگیری از این بیماری است. برای ساخت واکسن از شایع ترین نوع این بیماری استفاده می کنند. بعد از دریافت واکسن آنفلوآنزا بدن از خود در مقابل ویروس پادتن ترشح می کند تا ایمنی در برابر ویروس حفظ شود.

هر چه تعداد بیش تری از مردم واکسن را دریافت کنند احتمال گسترش ویروس کم تر است‌‌. برخی افراد در اولویت تزریق قرار دارند که عبارتند از:

– زنان باردار

– افراد بالای ۶۵ سال

– بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن

– افرادی که توده بدنی آن ها بالای ۴۰ است.

– افراد شاغل در خانه سالمندان و مراکز مراقبت از بیماران مزمن مانند مراکز درمانی

مهم ترین موضوعی که در مورد واکسن این ویروس وجود دارد عوارض آن است. بسیاری از افراد تصور می کنند که عوارض خطرناکی پس از تزریق واکسن وجود دارد و همین موضوع باعث ترس آن ها شده است اما این واکسن ها بیماری زا نیستند زیرا در واکسن ها از ویروس مرده استفاده می شود و به همین دلیل قدرت زیادی برای ایجاد بیماری ندارند. هر چند که در بسیاری از افراد عوارضی وجود ندارد اما امکان بروز برخی عوارض مانند درد در محل تزریق، سفتی و تب با درجه پایین وجود دارد. این عوارض ۱ یا ۲ روز بیش تر طول نمی کشند. در صورتی که دارای حساسیت و آلژی هستید، قبل از تزریق واکسن به پزشک اطلاع دهید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze