مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

نورپردازی مناسب چگونه باعث افزایش بهره‌وری می‌شود؟

نورپردازی-مناسب

نورپردازی مناسب چگونه باعث افزایش بهره‌وری می‌شود؟

نورپردازی مناسب باعث افزایش بهره‌وری کارمندان شما می‌شود. شاید تابحال به این مسئله توجه نکرده باشید. به عنوان یک صاحب کسب و کار کوچک یا بزرگ، افزایش بهره وری کارمندان باعث حرکت سریع‌تر شما در مسیر موفقیت می‌شود. احتمالاً استراتژی‌های متعددی را برای توانمندسازی کارکنان خود بررسی کرده‌اید. از ارائه مزایای رقابتی گرفته تا برنامه‌های کاری انعطاف‌پذیر. با این حال، آیا تا به حال تاثیر چیزی به سادگی نورپردازی مناسب فکر کرده اید؟

نورپردازی بیشتر از روشن کردن یک اتاق است. این یک عامل تعیین کننده مهم در بهره وری است که بر ظرفیت کاری تیم شما بسیار فراتر از عمل بینایی تأثیر می گذارد. نورپردازی نقش مهمی در شکل دادن به کارایی، خلق و خو و خروجی کلی کار تیم شما دارد. با درک اثرات آن، می توانید از نورپردازی خوب به عنوان ابزاری قدرتمند برای افزایش بهره وری کسب و کار خود استفاده کنید.

تاثیر نورپردازی مناسب بر بهره وری

در بررسی تاثیر نور بر بهره وری، درک اثرات روانی و فیزیولوژیکی آن بر کارکنان ضروری است.

نور ضعیف منبع ناراحتی و کاهش بهره وری است

شرایط نوری نامناسب می‌تواند تأثیر مخربی بر بهره‌وری کارکنان داشته باشد. نور مصنوعی ناکافی یا بیش از حد خشن می تواند باعث ناراحتی فیزیکی شود. خستگی چشم اغلب در نتیجه منابع نور خیره کننده یا شرایط نور کم است. این مسئله می تواند منجر به خشکی، خارش و تاری دید شود. هنگامی که یک کارمند چنین ناراحتی را تجربه می کند، توانایی او برای تمرکز و حفظ عملکرد ثابت ناگزیر از بین می رود.

به طور مشابه، قرار گرفتن در محیط با نور ضعیف می تواند باعث سردرد شود. سردردهای مزمن می توانند بهره وری را کاهش دهند، زیرا ممکن است کارکنان برای بهبودی به استراحت های مکرر یا مرخصی نیاز داشته باشند.

نور مناسب کاتالیزوری برای تفکر انتقادی و تصمیم گیری است

از سوی دیگر، نورپردازی مناسب چیزی بیش از یک ویژگی فضای کاری راحت است. همچنین می تواند بر تفکر انتقادی و فرآیندهای تصمیم گیری مغز تأثیر بگذارد. نورپردازی مناسب فشار روی چشمان شما را کاهش می دهد و به شما و کارکنانتان اجازه می دهد بهتر تمرکز کنید و اطلاعات را به طور موثرتری پردازش کنید. در واقع، مکان‌های کاری که فضاهایی با نور مناسب را تضمین می‌کنند، اغلب شاهد بهبود قابل توجهی در کیفیت تصمیم‌گیری‌ها و توانایی‌های حل مشکل کارکنان خود هستند.

نور طبیعی ریتم و خلق و خوی شبانه روزی را حفظ می کند

نورپردازی مناسب و به ویژه نور طبیعی، در تنظیم ریتم شبانه روزی بدن، که ساعت داخلی بدن است و یک چرخه 24 ساعته را دنبال می کند، حیاتی است. این ریتم بر الگوهای خواب، تولید هورمون و خلق و خوی افراد تأثیر می گذارد. به این ترتیب، دسترسی به نور طبیعی یا آبی در طول ساعات کاری می تواند سطح هوشیاری و انرژی را افزایش داده و بهره وری کلی را بهبود بخشد.

علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض نور خورشید با خلق و خوی بهتر و سطح استرس پایین تر ارتباط دارد. در یک محیط اداری، نورپردازی مناسب با نور طبیعی باعث تبدیل شدن تیم شما به کارکنانی شادتر و با انگیزه تر خواهد شد و که احتمال انجام کار با کیفیت افزایش خواهد یافت.

خطاها و حوادث را با نورپردازی مناسب به حداقل برسانید

ایمنی یکی دیگر از جنبه های حیاتی است که در آن نور مناسب ضروری است. یک محیط کار با نورپردازی مناسب احتمال خطا در کارهایی که نیاز به دقت دارند را کاهش می دهد و خطر حوادث را به حداقل می رساند. علاوه بر به خطر افتادن ایمنی و جان افراد احتمال ایجاد آسیب و خرابی دستگاه‌ها نیز وجود دارد که همگی باعث متضرر شدن کارفرمایان می‌شود.

نورپردازی مناسب رفاه کلی کارکنان را بهبود می بخشد

ارتباط قانع کننده ای بین نور مناسب و رفاه کلی کارکنان وجود دارد. همانطور که گفته شد، قرار گرفتن در معرض نور طبیعی می تواند خلق و خو را بهبود بخشد و سطح کورتیزول را کاهش دهد. علاوه بر این، یک فضای کاری با نور مناسب می تواند فضای مثبت تری ایجاد کند. کارمندان شادتر بهره وری بیشتری دارند، بنابراین نورپردازی خوب بیش از یک موضوع راحت است. نقش مهمی در ایجاد یک محیط کاری سالم و سازنده دارد.

نکاتی در مورد انجام نورپردازی مناسب در محیط کار

اکنون که با تأثیر چشمگیر نور بر بهره وری مواجه شدید، در اینجا چند نکته عملی برای ارائه روشنایی مناسب محل کار ذکر شده است.

استفاده از نور طبیعی

از نور طبیعی حداکثر استفاده را ببرید. در صورت امکان، ایستگاه های کاری را نزدیک پنجره ها بچینید و از مواد شفاف برای پارتیشن ها استفاده کنید. نور طبیعی سطح خلق و خوی و انرژی را افزایش می دهد. همچنین امتیاز کاهش هزینه های برق را نیز در پی دارد.

با این حال، برقراری اصل اعتدال کلیدی است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید می تواند باعث تابش خیره کننده و ناراحتی شود، بنابراین ممکن است راه حل های موثر سایه مانند پرده ها یا شیشه های پراکنده لازم باشد.

چراغ های LED یک انتخاب خوب برای نورپردازی مناسب

در حالی که نور طبیعی استاندارد طلایی است، نور مصنوعی نیز بسیار مهم است.  به ویژه در مناطق یا مواقعی که نور طبیعی کافی نیست. لامپ های LED را انتخاب کنید چراکه روشنایی یکنواختی را ارائه می دهند و نسبت به لامپ های سنتی کارآمدتر بوده و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. لازم به ذکر است که این لامپ‌ها گرمای کمتری از خود ساطع می کنند و ناراحتی ناشی از گرما و مصرف انرژی جهت خنک نمودن محیط را کاهش می دهند.

افزایش فوکوس با لامپ های رومیزی قابل تنظیم

برای جلوگیری از خستگی چشم و افزایش تمرکز، لامپ های رومیزی قابل تنظیم برای روشنایی محل کار را در نظر بگیرید. سپس کارمندان می توانند شدت و جهت نور را کنترل کنند و آن را به باتوجه به ترجیحات خاص خود سفارشی کنند.

پیاده سازی سیستم های کنترل روشنایی

سرمایه گذاری در سیستم های کنترل روشنایی می تواند راحتی و بهره وری را افزایش دهد. این ابزارها به شما امکان می دهند نور را بر اساس زمان روز، آب و هوا یا وظایف خاص تنظیم کنید و از روشنایی ثابت در طول روز کاری اطمینان حاصل کنید.

حفظ روشنایی ثابت در نورپردازی مناسب

اهمیت سیستم های نگهداری منظم روشنایی را در ذهن داشته باشید. بررسی‌های معمول و تعمیرات سریع از بروز مشکلات غیرمنتظره جلوگیری می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که کارکنان شما همیشه روشنایی لازم را برای انجام بهترین عملکرد خود دارند.

استاندارد شدت روشنایی در محیط های کاری

بسته به نوع فعالیت، استانداردهای روشنایی در محیط های کاری متفاوت خواهد بود و بر اساس کاربری محیط تعیین می‌شود. در ادامه استانداردی که برای این موضوع ارائه شده است، شدت روشنایی بر حسب لوکس  بیان شده اند.-
– دفاتر تایپ و ماشین نویسی  ۳۰۰ تا ۶۰۰
– سالن های مونتاژ در کارخانه‌ها  ۳۰۰
– فضای کاری معمولی ۵۰۰
– خطوط بسته بندی در کارخانه‌ها  ۳۰۰
– انجام کارهای دقیق و ظریف مانند کارهای تزئینات و نقاشی دستی ۱۰۰۰

– تلفنخانه و دبیرخانه  ۵۰۰
– آشپزخانه (آماده سازی و پخت غذا)  ۳۰۰
– جواهر سازی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰
– خشک شویی ۳۰۰
– اتاق بازرسی و رفو در خشک شویی ۷۵۰
– سالن بافندگی در کارخانه‌های نساجی ۵۰۰
– اتاق کنترل محصول در کارخانه های نساجی ۱۰۰۰
– سالن مونتاژ در خودروسازی ۵۰۰
– اتاق رنگ در خودروسازی ۷۵۰
– سالن بازرسی رنگ و تولید روکش و تزئینات در خودروسازی ۱۰۰۰
– اتاق کپی و محوطه های عمومی  ۳۰۰
– اتاق تایپ ، مطالعه و پردازش داده  ۵۰۰
– پذیرش و اطلاعات  ۳۰۰
– بایگانی ۲۰۰
– کلاس درس در مدارس ابتدایی و راهنمایی برای معلمین  ۳۰۰
– کلاس درس دبیرستان برای دبیران  ۵۰۰

سخن آخر

نورپردازی مناسب در افزایش بهره وری کارکنان بسیار مهم است. نورپردازی مناسب بر خلق و خو، سلامت، ایمنی و توانایی های شناختی کارکنان شما تأثیر می گذارد. که همه این موارد بر افزایش بهره‌وری کارکنان ضروری است. برای اطمینان از بهره وری مطلوب، لحظه ای را به ارزیابی و تنظیم شرایط نور خود اختصاص دهید. این یک گام نسبتا ساده است که می تواند پیشرفت های قابل توجهی در خروجی و موفقیت کسب و کار شما ایجاد کند.

4.8/5 - (6 امتیاز)
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze