مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت به التهاب و ورم كبد گفته مي شود كه در ميان عموم مردم به يرقان مشهور است. این بیماری انواع مختلفی از جمله هپاتیت A و B و C دارد. اگر بيماري و علائم آن كمتر از 6 ماه طول بكشد هپاتیت حاد و اگر بيشتر باشد هپاتیت مزمن است.

این بیماری به دلايل مختلفي ممكن است بروز كند اما از همه بيشتر در اثر عفونتهاي ويروسي اتفاق مي افتد كه ازهمه شايعتر ويروسهاي هپاتیت A و B  است. اما ممكن است در اثر ويروسهاي هپاتیت C ، D ، E   و يا ويروس ايدز ( AIDS ) نيز باشد.

گونه های مختلف بیماری هپاتیت

هپاتیت  A 

هپاتیت A يكي ريسك هاي پيش رو در افراد شاغل در بيمارستان ها ، معلمان ، شاغلين زندان ها ، مراكز درمان است.

شاغلین در مراکز درمانی در آزمایشات طب کار و در معاینات بدو استخدام از نظر هپاتیت بررسی می شوند. انتقال اين بيماري به صورت انسان به انسان بوده و ويروس ان از طريق خوردن آب  و يا غذاي آلوده انتقال مي يابد. در افراد مبتلا ويروس از طريق مدفوع دفع مي گردد و در صورت رعايت نكردن بهداشت مي تواند باعث الوده كردن موادغذايي و يا وسايل شخصي خود شود. و در صورتي كه فردي با آن تماس داشته باشد به آن مبتلا مي شود به عبارت عملي تر راه ابتلاء به اين بيماري دهاني– مدفوعي(ORAL – FECAL ) است و از طريق تماس شخص با شخص.

هپاتیت A

علائم و پیشگیری

هپاتیت A در اكثر موارد بدون علامت بوده و يا بسيار خفيف مي باشد. در مواردي كه بيماري علامت دار است خود را بصورت ضعف و بيحالي، تب ، تهوع ، استفراغ، اسهال و بي اشتهايي و درد در سر ، دل يا ناحيه راست بالاي شكم ، خارش نشان مي دهد و سپس ممكن است زردي چشم و پوست ظاهر شود. و ادرار وي تيره و مدفوع كم رنگ مي گردد.

دوره كمون هپاتیت A  بطور متوسط يك ماه است ( از 15 روز تا 2 ماه ) در اواخر اين دوره يعني يك تا دو هفته قبل از بروز علائم بيماري و نيز تا يك هفته پس از آن امكان انتقال و سرايت عفونت وجود دارد.

براي افرادي كه با بيمار تماس نزديك دارند با تجويز پزشك بايد به آنها گاماگلوبولين تزريق نمود و حداكثر بايد ظرف 2 هفته زده شود. بطور كلي رعايت مسائل بهداشت فردي و بهداشت عمومي مي تواند مانع از ابتلاء افراد به اين بيماري شود.

نوع B بیماری

هپاتیت B يكي ديگر از بيماريهاي عفوني كبدي است كه در اثر ويروس هپاتیت B (HBV ) ايجاد مي شود. اين عفونت تنها در صورتي ايجاد ميشود كه ويروس وارد خون شود و به كبد برسد. در كبد ويروس تكثير كرده و به تعداد زياد در جريان خون رها ميشود. بنابراين راه عمده انتقال آن از خون است كه ممكن است تحت يكي از شرايط استفاده از فراورده خوني آلوده ، تماس با خون افراد آلوده ، انتقال از مادر به جنين و نوزاد ، خالكوبي و حجامت ، تماس جنسي ، ترشحات دهان ، چشم و شير افراد مبتلا وارد  جريان خون گردد. اين ويروس از راه دهاني مدفوعي و يا غذا و آب انتقال نمي يابد.

كاركنان واحدهاي انتقال خون، دياليز، آزمايشگاه تشخيص طبي، پرستاران، جراحان، دندانپزشكان و ساير پرسنل درماني در خطر ابتلا به اين عفونت قرار دارند. البته آزمايشات خون نشان داده است كه گروه هاي مختلف شغلي در معرض ريسك هاي متفاوتي از هپاتیت B قرار دارند . جدول زير گروه بندي مشاغل مختلف بر اساس ريسك ابتلا به  هپاتیت B را نشان داده است.

هپاتیت B

علائم، راه های پیشگیری و درمان بیماری

علائم آن نيز همانند هپاتیت  A است با اين تفاوت كه ممكن است گرفتاري ساير نقاط بدن نظير سينه- پهلو – ناراحتي كليه درد مفاصل و بثورات جلدي بيشتر ديده شود. تنها را تشخيص عفونت اندازه گيري آنتي ژن سطحي اين ويروس ( HBSAG )  است .

هپاتیت B درمان اختصاصي ندارد و سير خفيفي را طي مي كند. و شامل استراحت در بستر و رژيم غذايي مناسب است .

اقدامات پيشگيري متعددي  از قبيل رعايت نكات بهداشتي هنگام كار با مواد يا وسايل آلوده، استفاده از دستكش حين تماس، آزمايش كاركنان درماني ،واكسيناسيون را ميتوان براي جلوگيري از ابتلا به اين عارضه انجام داد.

هپاتیت C

ويروس هپاتیت C يك ويروس از گروه فلاريدو ويروس ها است كه در سلولهاي كبدي تكثير يافته به آن آسيب مي رساند. اين ويروس بدليل جهش هاي زيادي كه دارد داراي انواع گوناگون است و با عبور از حفاظ سيستم ايمني مي توان عفونت مزمن ايجاد كند. به دليل اين كه ايمني پايداري عليه آن ايجاد نمي شود امكان ابتلاء مجدد به آن وجود دارد. انتقال اين بيماري از راه خون آلوده ، انتقال در بين معتادين به مواد مخدر تزريقي ، انتقال از طريق خالكوبي و  انتقال از راه تماس جنسي در خارج از چارچوب خانواده مي باشد.

هپاتیت C

علائم، راه های پیشگیری و درمان بیماری

اكثر بيماران مبتلا به اين عارضه علامتي ندارند و بيماري آنها با آزمايش روتين مشخص مي شود. در تعداد كمي علائم هپاتیت حاد مانند بي اشتهايي ، خستگي مفرط ،كوفتگي ، استفراغ ، درد شكم ، تيره شدن ادرار ، كم رنگ شدن مدفوع و زردي پوست عارض مي شود. علائم معمولاً روزها و هفته ها طول مي كشد. در موارد پيشرفت بيماري هپاتیت و جايگزيني سلول هاي سالم به سلول هاي مرده و تشكيل فيبروز (جوشگاه) در كبد و اختلال در خون رساني به آن ، امكان آب آوردن شكم و ورم پاها وجود دارد.

راه تشخيص اين بيماري انجام آزمايش آنتي بادي ضد ويروس به روش اليزا است. در افرادي كه اين آزمون مثبت است بايد با استفاده از آزمايش دقيق تر وجود بيماري هپاتیت را اثبات كرد. متاسفانه تا به حال واكسن مؤثري براي آن كشف نشده است. ولي توجه به راههاي انتقال و جلوگيري از انتشار بيماري مهم است.

کلام آخر

هپاتیت، یک بیماری التهابی کبد است که می‌تواند عواقب جدی بر سلامت افراد داشته باشد. تشخیص به موقع، درمان مناسب، و پیشگیری از این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا، مراکز سلامت مانند مرکز سلامت طب کار سام پارس نقش حیاتی در ارتقاء آگاهی، ارائه خدمات پیشگیرانه و درمانی، و پشتیبانی از افراد مبتلا به هپاتیت ایفا می‌کنند.

مرکز سلامت طب کار سام پارس با ارائه خدمات تخصصی در زمینه تشخیص و درمان هپاتیت، تلاش می‌کند تا به افراد کمک کند تا با شناسایی زودهنگام علائم و عوامل خطر، اقدامات لازم را برای جلوگیری از پیشرفت بیماری انجام دهند. همچنین، با ارائه آموزش‌های لازم به بیماران و خانواده‌هایشان، در راستای افزایش سطح سلامت جامعه و کاهش بار بیماری‌های کبدی فعالیت می‌کند.

هپاتیت همچنان یک چالش بهداشتی جدی است، اما با دسترسی به اطلاعات دقیق، خدمات پزشکی کیفیت، و حمایت مناسب، می‌توان از بسیاری از عوارض جدی آن پیشگیری کرد یا آن‌ها را مدیریت نمود. مراکزی مانند مرکز سلامت طب کار سام پارس با تکیه بر دانش تخصصی و تجربه خود، نقش مهمی در این مسیر دارند.

مرکز طب کار سلامت سام پارس با هدف افزایش اطلاعات و با آرزوی سلامتی هموطنان عزیز به صورت دوره ای مطالب مرتبط با سلامتی را در سایت و صفحه اینستاگرام مرکز طب کار سلامت سام پارس قرار می دهد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze