مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

کیفیت طب کار

کیفیت طب کار موثر بر سلامت کارگران در محیط کار

کیفیت طب کار

طب کار شامل حوزه های مختلفی از جمله ایمنی محیط شغلی، ارزیابی سلامت کارکنان به کمک معاینات بدو استخدام و معاینات ادواری و… می شود. در این مطلب به بررسی عوامل موثر در کیفیت طب کار می پردازیم.

طب کار

امروزه ارزیابی سلامتی کادر در هر سازمان یا کارگاهی مبنایی در تعیین میزان رعایت استانداردهای تاثیر گذار بر سلامتی و ایمنی توسط مدیریت و کادر است. عوامل بسیار زیادی بر ایمن بودن محیط کار و کار ایمن تاثیر گذار است که در بازرسی توسط کارشناسان ذیربط مورد بررسی قرار میگیرد.

قطعا توجه مدیریت ارشد و کادر به نکات آموزشی  مرتبط با رعایت نکات ایمنی در محیط کار و همچنین توجه واحد های نظارتی و کارشناسان به این امور در افزایش بهره وری و دقت در کار و کاهش خسارتهای عمده (منابع انسانی) از اهم امور است.

نتایج حاصل از معاینات که توسط پزشکان دوره دیده در مرحله نخست وارزیابی سلامت فیزیکی چشم، گوش، قلب، ریه که توسط کارشناسان ذیربط انجام میشود و انطباق معاینات بالینی با آزمایشات بالینی و یافته های پیراپزشکان توسط متخصص طب کار از فرایند های اصلی مراکز تخصصی طب کار به شمار می رود و کیفیت نتایج عملکرد بسیار به ارزش های و چشم انداز موسسین مرکز مرتبط میباشد.

عوامل موثر بر کیفیت طب کار

متخصصین تحقیق و توسعه و کیفیت معتقدند کیفیت رابطه مستقیم با هزینه دارد. بعبارتی کار دقیق، موثرو علمی قطعا هزینه خاص خود را دارد و از حداقلی نمیتواند کمتر باشد. لذا زمانبری مدت معاینه توسط پزشک، حاذق بودن و به روز بودن اطلاعات پزشک،مجرب و علمی بودن کادر پیراپزشکی در افزایش کیفیت طب کار بسیار مهم است.

همچنین دقت تجهیزات و کالیبره بودن آنها و از سویی عدم خطا در ثبت مستندات و انجام آزمایشات بالینی در آزمایشگاه های معتبر که بصورت مستمر با روشهای علمی استاداردسازی میشوند در افزایش کیفیت و روایی نتایج آن مداخله دارد.

نقش این مراکز در حفظ سلامتی محیط کار و اطمینان کارفرما از سلامت کارگران

اخیرا بدلیل مشکلات مالی، سازمانها و شرکت ها بر اساس اطلاعات و اخبار های واصل شده  که برای بزرگان این رشته محرز شده است، مراکزی اقدام به ارایه خدمات طب کار با مبالغی نموده اند که توجیه علمی و عملیاتی ندارد. قطعا ورود کارشناسان مجرب در ارزیابی عملکرد آنها می تواند مانع از کم فروشی ها و ممانعت از خیانت به سلامتی جامعه کارگری گردد. و از سویی فقط هزینه کمتر ملاک انتخاب پیمانکار در انجام معاینات گردیده است.

قطعا کوته نظری کارفرما در حفظ سلامتی کادر تابعه خود خسارت دو چندان را در بر خواهد داشت. قطعا اقدام علمی وقانونی مراکز طب کار و پیشگیری از هر گونه روابط غیر اصولی در عقد قراردادها و مذاکرات و الزام خود و کادر تخصصی به رعایت نکات مهم علمی و ارزش های والای انسانی و رعایت استانداردها در انجام امور پاراکلنیکی منجر به حفظ اعتبار و جدا شدن اشخاص و فرایندهای غیر علمی از بدنه طب کار کشور خواهد شد و قطعا سلامتی جامعه کارگری و کارمندان تاثیر بسزایی در ارتقا و رشد صنعت و تولید  همسو با سیاست های نظام خواهد داشت.

.

حمید کریمی

مدیر عامل مرکز تخصصی طب کار سلامت سام پارس

زمستان 99

لطفا به این مطلب امتیاز دهید post
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze