مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

محیط کار و رعایت اصول ارگونومی در آن

محیط کار و رعایت اصول ارگونومی

محیط کار و رعایت اصول ارگونومی در آن

محیط کار بعنوان خانه دوم هر فرد یکی از مهم ترین مکان هایی است که بر سلامتی شاغلین تاثیر می گذارد. ارگونومی علم مطالعه تناسب کار با فرداست. امروزه با یادگیری اصول ارگونومی و رعایت آن در محیط کار می توان بسیاری از دردهای بدنی را کاهش داد. در این مطلب به شما آموزش می دهیم چطور در محیط کار این اصول را رعایت نمایید.

نشستن صحیح پشت کامپیوتر در محیط کار

در صورتی که در محیط کار خود از از کامپیوتر استفاده می کنید باید بدانید که میتوان با نشستن صحیح و تنظیم میز از ابتلا به کمردرد پیشگیری نمود. صندلی طوری تنظیم شود که قسمت پشت و کمر کاملا به پشتی صندلی تکیه داده شود اگر صندلی درست تنظیم شده باشد. سعی شود به پشتی صندلی تکیه داده و قوز ایجاد نشود .

ارتفاع صندلی طوری باشد که مچ دست و ساعد در حین کار  با صفحه کلید کامپیوتر مستقیم و موازی زمین قرار بگیرد . این کار مانع از فشار های مکرر به مچ دست میشود طوری که زاویه بازو و ساعد 90درجه باشد.

رعایت اصول ارگونومی در محیط کار به وسایل موجود در آن نیز مرتبط است. استفاده از صندلی مناسب و زیرپایی در بسیار مهم است. پشتی صندلی زاویه ای حدود 100تا 110 درجه باشد و با استفاده از بالش کوچک میتوان پشت را پر کرد .

کف پاها باید به راحتی روی زمین قرار گیرند. بدین منظور از زیر پایی مناسب استفاده شود پاها به حالت ضربدری نباشد و ارتفاع صندلی طوری تنظیم شود که لگن در سطح زانوها  یا کمی بالاتر از زانوها  قرار گیرد .

در محیط کار یا منزل باید از نشستن طولانی مدت خودداری شود و حداقل هر نیم  تا یک ساعت یک مرتبه بلند شوید. هنگامی که روی صندلی نشسته اید و می خواهید با کامپیوتر کارکنید بهترین زاویه به تنه و ران ها حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه است ولی وقتی کار نمیکنید و فقط می خواهید در مانیتور چیزی را تماشا کنید کمی به عقب تکیه بدهید و زاویه حدود ۱۲۰ درجه با پا ها برقرار کنید

رعایت اصول ارگونومی در محیط کار

نحوه سریع تایپ کردن

اگر تایپیست هستید یا در محیط کار مجبور هستید روزانه برخی نامه ها را تایپ کنید توصیه های زیر را هنگام تایپ کردن مد نظر قرار دهید:

 • طبق اصول ارگونومی مچ دستها باید مستقیم باشد و به سمت بالا و پایین و یا طرفین خم نشده  باشد.
 • ران ها باید موازی با سطح کف اتاق باشند .
 • آرنج ها باید اندکی بازتر از 90درجه باشند.
 • زانوها حدود 2الی 3 انتی متر از لبه صندلی جلوتر باشند
 • مانیتور (صفحه نمایش) کامپیوتر شما در محیط کار، منزل و… باید حدود 45 الی 55 سانتی متر از صورت شما فاصله داشته باشد . راستای آن نیز با سطح چشم ها در یک راستا باشد.
 • بهتر است صفحه کلید حدود 2 سانتی متر بالاتر از ساعد قرار گیرد.ارتفاع صفحه کلید را تنظیم کنید  منطئن شوید که شانه های شما در وضعیت راحتی هستند آرنج ها را کمی باز بکذازید و مچ دست و دست های خود را مستقیم روی کیبورد قرار دهید . کیبورد صفحه کلید خود را بر اساس وضعیت نشستن خود در محیط کار تنظیم کنید می توانید از شاسی زیر کیبورد برای تنظیم شیب استفاده کنید به عبارت دیگر و طبق اصول ارگونومی کیبورد باید دقیقا روی میز و روبروی مانیتور باشد.
 • در محیط کار یا منزل صفحه مانیتور را طوری تنظیم کنید که بالای صفحه موازی سطح چشم های شما باشد بهتر از فاصله مانیتور از شما به اندازه طول بازوی تان باشد اگر مانیتور بالاتر یا پایین‌تر از سطح چشمها باشد مجبور می‌شوید گردنتان را خم کنید که این کار باعث درد گردن و شانه میشود. در محیط کار می توانید از اجسامی مثل چند کتاب استفاده کنید و ارتفاع مانیتور را بالا بیاورید. همچنین وسایلی برای این کار به فروش می رسد که قابلیت تنظیم ارتفاع دارد.
 • کیبورد را طوری روی میز قرار دهید که تا لبه میز ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر فاصله باشد تا مچ دستتان روی میز قرار گیرد و استراحت کند.
 • موس کامپیوتر را در حد امکان نزدیک دستتان بگذارید اگر از کیبورد زیاد استفاده نمی کنید آن را کنار بگذارید تا موس بیشتر در دسترستان باشد.
 • نکته دیگر رعایت اصول ارگونومی در محیط کار در مورد کیبورد نحوه قرار گرفتن مچ دست ها روی آن است. هر دو مچ کاملاً به موازات هم به نحوی قرار گیرند که هر یک نیمی از کیبورد را پوشش دهند جمع شدن مچ دست به سمت داخل یا خارج اصولی نیست زاویه داشتن کف دست نسبت به مچ نیز باعث آسیب خواهد شد بهترین حالت برای کیبورد آن است که نسبت به میز کمترین زاویه را داشته باشد.

مانیتور را در بهترین موقعیت قرار دهید مانیتور باید رو به روی صورت باشد به گونه‌ای که هنگام کار با آن بتوان بالاترین نقطه مانیتور را مشاهده کرد یا به عبارت دیگر چشم کاربر به موازات بالاترین قسمت مانیتور باشد و فاصله شما با کامپیوتر به اندازه طول دست شما باشد یا بین ۴۰ تا ۷۰ سانتیمتر باشد.

اگر محیط کار شما پنجره دارد هرگونه پرده یا آفتابگیر را به گونه ای تنظیم کنید که نور مستقیم به صفحه مانیتور برخورد نکند کتاب یا نوشته ای را که می خواهید تایپ کنید دقیقا روبروی خودتان قرار دهید اگر روی میز یا جلوی کیبورد فضای خالی وجود دارد از نگهدارنده کاغذ استفاده کنید.

نگهدارنده کاغذ برای تایپ جهت رعایت اصول ارگونومی در محیط کار

در محیط کار و در طول مدتی که با کامپیوتر کار می کنید به دلیل نشستن های طولانی برای از بین بردن گرفتگی و کوفتگی عضلات مقداری به خودتان استراحت دهید مطالعات نشان داده‌اند که نشستن طولانی و عدم تحرک در دراز مدت برای سلامتی شما بسیار مضر است سعی کنید به مدت چند دقیقه در اطراف قدم بزنید. بایستید و به انجام چند حرکت کششی بپردازید.

در هر صورت از نشستن در یکجا به مدت طولانی بپرهیزید می توانید هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه حرکت کششی کوتاهی به مدت یک تا دو دقیقه انجام دهید بعد از هر ساعت کار کمی استراحت یا تغییر وضعیت برای حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه لازم است همیشه ناهار خود را در جایی دورتر از کامپیوتر صرف کنید.

 برای جلوگیری از خستگی چشم با چشم هایتان حرکات چرخشی انجام دهید چند ثانیه به جایی دورتر از مانیتور نگاه کنید و سپس به نقطه ای نزدیک این حرکت را چند بار انجام دهید برای استراحت دادن به چشم های تان هر ۱۰ تا ۱۵ ثانیه با کف دست چشم هایتان را بپوشانید. فراموش نکنید ورزش برای دست های تان حتماً لازم است.

در محیط کار هنگامی که پشت میز خود نشسته اید و یا حتی در حالت ایستاده با دست مخالف انگشتان دست دیگر را در حالیکه دست صاف و کشیده است به طرف عقب کشش دهید همچنین می توانید حرکات پیشگیرانه دیگری را نیز انجام دهید این تمرینات را در طول روز چند بار تکرار کنید چرا که یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی کسانی که زیاد با موس و کیبورد سر و کار دارند سندروم تونل کارپال است.

توجه به اصول ارگونومی در محیط کار هنگام کار در وضعیت نشسته

هنگامی که در محیط کار نشسته اید بسته به نوع صندلی و فعالیت طبع انرژی کمتری نسبت به حالت ایستاده مصرف خواهد شد و ما همیشه سعی می‌کنیم که مشاغل ایستاده را به نیمه نشسته و نشسته تبدیل کنیم برای مشاغل نشسته ارتفاع میز کار باید چند سانتی متر در پایین آرنج باشد و به کارگیری میزهای نا مناسب برای افراد قد بلند موجب دردهای ماهیچه‌ای و خستگی خواهد شد.

در صورت لزوم میتوان از زیر پایی نیز استفاده کرد در میزهای دفاتر پاها باید جای کافی برای حرکت داشته باشد به همین دلیل وجود کشش و در بالای زانو توصیه نمی شود باید توجه داشت که در وضعیت نشسته روی زمین بعد از هر نیم تا یک ساعت بلند شده و چند قدم راه بروید

استفاده از زیرپایی در محیط کار

 کار در وضعیت ایستاده

اگر در محیط کار خود مجبورید بایستید و برای کارهای دستی که در حالت ایستاده صورت می‌گیرد ارتفاع میز کار مناسب ۵ تا ۱۰ سانتیمتر در زیر حد آرنج خواهد بود.

 توقف کار و استراحت

حتی زمانی که در محیط کار خود کاملا طبق اصول صحیح نشسته‌اید نشستن طولانی در یک جا با ممانعت از جریان خون می تواند برای بدنتان عوارضی ایجاد کند بنابراین سعی کنید هر نیم تا یک ساعت یک تا دو دقیقه کار خود را متوقف کرده و حرکات کششی انجام دهید به و بعد از ظهر ساعت ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کرده و یا کار خود را تغییر دهید منظور از استراحت این است که با تغییر وضعیت بدنی خود به عضلات و مفاصل استراحت بدهید.

 کافی هر عضله در خلاف جهتی که قرار داشته، قرار گیرد. برای این کار حتی می توانید بلند شوید و در اتاق خود چند قدم راه بروید.

 ویژگی صندلی مناسب از نظر اصول ارگونومی

در حال حاضر زمان زیادی در محیط کار بر روی صندلی می گذارد استفاده از صندلی مناسب نه تنها کیفیت کار را بهبود می بخشد بلکه از آسیب‌های ناشی از وضعیت نادرست نشستن مثل کمردرد و گردن در جلوگیری می کند

بهترین طریقه نشستن این است که صندلی راحت باشد و فرد احساس فشار و ناراحتی روی کمر باسن و شانه ها نکند.

 • صندلی باید قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد.
 • پشتی صندلی باید گودی کمر را پر کند.
 • در صندلی باید پا روی زمین به گونه‌ای قرار گیرد که زاویه بین تنه و ران حدود ۱۰۰ درجه باشد.
2/5 - (1 امتیاز)
تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze